Evde Oynanabilecek Çocuk Oyunları

Evde Oynanabilecek Çocuk Oyunları ile Mutlu Çocuklar

Çocuklarınızla evde kaldığınız zamanlarda onların eğlenecekleri aktiviteler yapmazsanız mutsuz olacaklardır. Onlar mutsuz olurlarsa siz de mutsuz olursunuz, bu yüzden kaliteli vakit geçirebileceğiniz hem eğlenceli hem eğitici oyunlarla boş vakitlerinizi doldurmalısınız.

Evde oynanabilecek çocuk oyunlarını ve aynı zamanda çocuklar için eğitici oyunları aşağıda görebilirsiniz.

isim-sehirİsim Şehir Bitki Hayvan (2 veya daha fazla kişi)

Hepimizin çocukluğundan hatırlayacağı bu oyun hem eğlenceli hem de eğitici bir oyun. Çocukların zeka pratiği yapmasını sağlayacak, yeni sözcükler bulmaya çalışırken kelime dağarcığını artıracak yararlı bir oyun olacaktır. Gördüğünüz tabloyu A4 kağıda çıktı alıp oyuna başlayabilirsiniz.

 

amiral-batti

Amiral Battı (2 kişi)

Bir kağıt bir kalem ile oynanabilecek bir oyun da Amiral Battı’dır. Gemilerim kısmında 2 oyuncu da birbirinin tablosunu göstermeyecek şekilde 1 adet beş kareyi, 1 adet 4 kareyi, 1 adet 3 kareyi, 2 adet 2 kareyi ve 2 adet de 1 kareyi kapsayan gemi işaretler. Sonra sırayla koordinat söylemeye başlarlar. Örneğin A8 dediğimizde A sütununda 8 satırındaki kareye ateş etmiş olursunuz. Eğer rakibimiz bir gemisini o noktaya yerleştirmiş ise gemisinin isabet aldığını size söyler. Daha sonra karşılıklı ateşlerle oyun devam eder. Rakibinin tüm gemilerini vurup batıran oyunu kazanır. Yandaki tabloyu çıktı alıp oyuna başlayabilirsiniz.

 

adam-asmacaAdam Asmaca (2 kişi)

Aklınızdan bir kelime tutup, kelimenin harf adedi kadar boşluk çiziyorsunuz. Örneğin kelimemiz “okul”, kağıdımıza ” _ _ _ _ ” 4 harfli olduğunu gösteren çizikler yaptık. Daha sonra rakibimiz bir harf söylüyor, eğer söylediği harf seçtiğimiz kelimede var ise ilgili yere o harfi yazıyoruz. Harf yok ise adam asmaca kağıdında adamın kafasını çiziyoruz. Bu şekilde karşılıklı harf deneyerek harfi tutturursak kelimede ilgili yere yazıp, tutturamazsak da adamın kafasını, vücudunu, sağ kolunu, sol kolunu, sağ bacağını ve son olarak sol bacağını çiziyoruz. Kelimenin harflerini önce yerine yerleştirmeyi başarırsak oyunu kazanır, adamın tüm vücudu çizilmeden önce bitiremezsek kaybederiz. Yandaki tabloyu çıktı alıp oyuna başlayabilirsiniz.

Bu basit kağıt kalem oyunlarının dışında evde oynanabilecek çocuk oyunları olarak birçok kutulu satılan oyunlar mevcuttur. Satranç, dama, jenga, scrabble, monopoly, iskambil, puzzle, lego v.b. oyunlarla vakit geçirmek hem sizin hem de çocuklarınız için eğlenceli olacaktır.

Evde Basketbol (2 veya daha fazla kişi)

Birçok oyuncakçıda vantuslarla evin herhangi bir yerine yapıştırabileceğiniz bir potadan ve plastik yumuşak bir toptan oluşan basketbol setleri satılmaktadır. Hem çocuğun enerjisini atmak hem de vakit geçirmek adına sportif bir aktiviteye yönelmesi yararlı olacaktır.

Evde Bowling (2 veya daha fazla kişi)

Basketbol setlerinde olduğu gibi bir çok oyuncakçıda plastik küçük bowling setleri satılmaktadır. Bu oyun da gayet eğlenceli olacaktır.

Balon Yapma (2 veya daha fazla kişi)

Deterjan ve su karışımından oluşan sıvının bir yuvarlak içinden üflenmesiyle balonlar oluşması çocuğunuza çok ilginç gelebilir. Bu oyunda çocuğunuzun kimyasal içeren deterjanı ağzına almamasına özen gösterilmelidir.

Dokun ve Tahmin Et (2 veya daha fazla kişi)

Evde oynanabilecek çocuk oyunları için bir diğer güzel örnek de dokun ve tahmin et oyunudur. Oyun kısaca şöyle oynanır; çocuğumuzun gözlerini bağlarız ve herhangi bir nesneyi elleriyle dokunarak ne olduğunu tahmin etmesini isteriz.

Dinle ve Tahmin Et (2 veya daha fazla kişi)

Bir diğer gözler kapalı oynanan oyun ise dinle ve tahmin et oyunudur. 10 adet nesne seçer öncelikle bunları çocuğumuza gösteririz. Sonra gözlerini bağlayıp, nesnelerden birine sert bir cisimle vurarak ses çıkarmasını sağlarız ve çocuğumuz bu sesin hangi nesneye ait olduğunu tahmin etmeye çalışır.

Define Avı (2 veya daha fazla kişi)

Bu oyunda amacımız evin bir köşesine sakladığımız definemizi çocuğumuza vereceğimiz ufak ipucu kağıtlarıyla bulmasını sağlamak. Define olarak çikolata dolu bir kutu yapabiliriz. Örneğin; yatağın altına sakladığımız bir definemiz var. Çocuğumuza verdiğimiz ilk ipucu kağıdında “senin en sevdiğin yemek durur içinde” yazdınız ve çocuk bunun buzdolabı olduğunu düşünüp gitti ve sizin daha önce buzdolabının içine yerleştirdiğiniz diğer ipucu kağıdını buldu. O kağıtta da ” Biz onu görürüz o bizi görmez, O konuşur dinleriz. Biz konuşuruz dinlemez ” yazıyor. Çocuk bu bilmecenin televizyon olduğunu bulur ve televizyondaki diğer ipucu kağıdına ulaşır. Bu ve benzeri ipuçlarıyla yatağın altındaki define ulaşana kadar oyun devam eder.

Saklambaç (2 veya daha fazla kişi)

En klasik oyunlardan biri olan saklambaç her türlü mekanda rahatlıkla oynanabilen zevkli bir oyundur.

Çizgi Üstünde Yürüme (2 veya daha fazla kişi)

Amaç yere gerdiğimiz bir ip üzerinde çocuğun dışarı basmadan dengede yürümesidir. Önce düz bir şekilde yürüyüş olarak başalayan oyun daha sonra geri geri yürüme, tek ayakla yürüme, kendi etrafında bir kaç tur atıp başı döndükten sonra yürüme gibi çeşitlendirilebilir.

1 – 2 – 3 Tıp (2 veya daha fazla kişi)

1-2-3 Tıp dendikten sonra tüm oyuncular sessiz bir şekilde bekler. Birisi de onları konuşturmaya çalışır, yanlışlıkla konuşan kaybeder.

1 – 2 – 3 Don (2 veya daha fazla kişi)

Çocuklar ortada bir müzik eşliğinde oynamaya başlar ve müziği aniden kapattığınız anda herkes hangi durumdaysa o şekilde donup durur. Kımıldayan oyunu kaybeder.

Özellikle kış aylarında eve kapanmak zorunda kaldığımız zamanlarda ya da şehir merkezlerinde çocukların dışarı oynamaya bırakılamadığını düşünürsek evde oynanabilecek çocuk oyunları ile çocuklarımıza eğlenceli vakitler yaratmaya çalışmalıyız. Unutmayın onlar çocuk, bir köşede oturup öylece durmalarını bekleyemezsiniz. Onlar mutsuz olursa, siz de mutsuz olursunuz !

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.