Bebeğinizin Göz Rengini Belirleyin


mavi-gozlu-bebekBazı İpuçları ile Bebeğin Göz Rengini Belirlemek 

İlerleyen genetik bilim sayesinde bebeğin göz rengi tahmin edilebiliyor. Bebeğin göz rengi ne olacak? Bunun için işte siz bazı ipuçları.

Çiftlerin her ikisi de mavi göze sahip ise mavi gözlü bebek dünyaya getirme ihtimali yüksektir. Anne veya babadan biri mavi gözlü diğeri kahverengi gözlü ise, kahverengi gözlü olan kişinin büyükanne veya büyükbabasının gözü mavi ise mavi olma ihtimali %50 dir. Bebeğin göz rengini belirlemek için büyükanne ve büyükbabanın da rolleri vardır. Büyükanne veya büyükbabanın gözleri mavi değil de kahverengi ise bebeğin göz rengini tahmin etmek biraz güçleşiyor. Biraz enteresan gelebilir ama böyle bir durumda tahmini güçlendirmek için büyükanne ve büyükbabanın kardeşlerinin göz rengine bakılıyor. Biri tanesi bile mavi gözlü ise bir allel var demektir ve bebeğin yine mavi gözlü olma ihtimali artabiliyor.

bebek-goz-rengiEveeeeet geldik sanırım en çok merak edilen duruma. Renkli gözlü bebeğe sahip olmayı sanırım en çok renkli göze sahip olmayan çiftler daha çok istiyor. Bu durumda hem anne hem baba kahverengi gözlü ise ve her iki bireyde kahverengi allelden iki kopya taşıyorsa bu durumda üzgünüm ama bebeğin mavi gözlü olma ihtimali yoktur. Çiftlerin birinde iki allelden biri mavi ise kahverengi maviden baskın olduğu için yine bebeğin göz rengi kahverengi demektir. Mavi gözlü bir bebek dünyaya getirebilmek için her iki bireyinde bir mavi allel gen taşıması gerekiyor. Bu tür bir durumda her bebek için mavi gözlü olma ihtimali  yüzde 25’tir. Bebeğin göz rengini belirlemek için bazı ipuçları bunlar elbette istisnalar kaideyi bozmaz.

 

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.