Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklara Faydası ve Zararı

Belki hayvanları en çok seven çocuklar oluyor. Çocuklar kendilerinden küçük varlıklara karşı doğuştan gelen içgüdüsel bir duygu ile yaklaşırlar. Ayrı bir merhamet ve şefkatle yaklaşırlar hayvanlara karşı. Peki çocukları bu sevgiden mahrum bırakmak doğru mu?Eğer evde yeterli düzeni, temizliği saylayabiliyorsanız ve miniğinizin başka bir kardeşi de yoksa evde evcil hayvan besleyebilirsiniz. Başka kardeşi de yoksa eğer bu onun çok hoşuna gidecek ve evde çok olumlu bir hava yaratacaktır. Çocuğun sorumluluk kazanması, empati kurubilmesini öğrenebilmesi için beslediğiniz evcil hayvanın temizliği, bakımı konusunda görevler vererek bu tür duyguları ona kazandırabilirsiniz. Ağaç yaşken eğilir!

Evde evcil hayvan beslenen çocuğun ve beslenmeyen çocuğun davranışları birbirinden farklı olabilir. Evde evcil hayvan beslenen çocukta sevecen tutumlar gözlenebilir. Kıpırdayan, hareket eden herşeye karşı daha duyarlı olacaktır ve daha sakin bir yapıya sahip olacaktır.Hayvan sevgisi yetişkinler kadar çocuklara da karşılıksız sevmeyi öğretir.

Hayvanlar evdeki bireyleri özellikle çocukları çok kıskandığı için,  ilginin  başkasına yönelendiğini gördüklerinde hırçınlaşabilirler ve ve çocukta hayvana karşı saldırgan bir tutum içinde olursa tehlike yaratabilir. Bu yüzden alışma sürecinde mutlaka evdeki bireylerin çamaşırları hayvalara koklatılmalıdır  ve alışması sağlanmalıdır ve yetişkinlerin gözetiminde olmalıdır.  Çocuğun odasına çocuk büyüyene kadar müsade edilmemelidir. Eğer daha önce bir evcil hayvan evinizde yoksa çocuk 2 yaşına gelene kadar eve evil hayvan alınmamalı, eğer bebeğiniz aranıza katılmadan önce evde yaşayan bir evcil hayvanınız varsa gözetiminiz altında olmalıdır.

Evcil hayvan beslemenin stresi önlediği ve  başka insanlarla sağlıklı iletişim kuramayanlara yardımcı olduğu biliniyor ancak evdeki çocuğunuzun zarar görmemesi için hayvanın düzenli veteriner kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklara Faydası ve Zararı  konusunda doktorlar ne diyor?

Parazit  ve alerji riski var

PROF. Dr. SÜLEYMAN YAKACIKLI
• Evcil hayvanların ve bebeklerin hiçbir şekilde aynı evde yaşamamaları gereki.r . Kedi tüyü, kuş tüyü alerjiye sebep olabilmektedir.. Bunun dışında kediler ve köpekler parazitlerin taşınmasında aracı oluyorlar, birçok hastalığın yumurtasını almaktadırlar.
• Birçok anne-baba bize “Avrupa’da her tarafta köpek var, nasıl olur?” diyorlar. Orada şehirler daha temiz olduğundan durum farklı olabilir. Ben çocuk hekimi olarak önermemekteyim.
• İlla bir arada yaşayacaklarsa hiç değilse bir yıl, yani çocuklar yürümeye başlayıncaya kadar yaklaşmasınlar.

2 yaşına dek uzak tutulmalıdır.

PROF. Dr. ÖZDEMİR İLTER
• Bebek ve hayvan elbette aynı evde yaşayabilirler. Ancak  evde bir hayvan olduğu unutulmamalı, hayvanla bebek baş başa fazla bırakılmamalı yani gözlem yetişkinlerde olmalıdır. Özellikle 1 yaşında süt çocuklarını, ağzı burnu sütlü iken kedi veya köpek yalarken ısırabilir.
• Küçük yaşta hayvanların tüyleriyle devamlı karşılaştıkları zaman, çok sıkı temas olursa, bir müddet  sonra alerjiye neden olabilir. Ama eve alınan kedi veya köpeğin aşıları yapılacağı için böyle bir şey söz konusu olmamaktadır.. Ancak  ailede alerjik bir durum varsa, eve tüylü hiçbir hayvanı sokmamalarını önermekteyiz. Mümkünse 2 yaşına kadar bebekler hayvanlarla çok haşır neşir olmamalı. Çünkü o yaştan itibaren bağışıklık sistemi belirli bir güce erişmiştir. Antijenlerden kendisini ayıklayabilir.

Bebeği yalamasını önleyin

Dr. NESİM DE ESKİNAZİS
• Bebek ve hayvan aynı evde bulunabilir. Hatta köpek insan yaşamına da yardımcı olur.
• Bünye müsaitse alerjiye neden olabiliyorlar. Bunun dışında, sadece kist denen hastalığa  sebep olabilir. Ama hayvan kist aşıları olduysa sorun teşkil etmemektedir.
• Hayvanın ilk zamanlarda, yani bebek henüz çok küçükken, gelip bebeği yalaması sakıncalı olabilir. Bir de bebeklerin tüylerden bir müddet uzak durması iyi olur.

Çocuk için en iyi oyuncak

Dr. ŞİRİN GÖKER SEÇKİN
• Bebeklerle ev hayvanlarının aynı evde kalmasında problem yoktur.. Hayvanlar veteriner kontrolünde olursa ve aşıları yapılırsa tabii ki de bu mümkün.
• Kediler alerji yapabilirler. Onu hemen anlayamıyoruz. Uzun süre hırıltı, nezle olursa “acaba?” diye aklımıza böyle bir olasılık gelebiliyor. Kediler yüzünden parazit ve kist statik dediğimiz hastalık geçebilir ama sadece aşılar ihmal edilirse bu gerçekleşmektidir.
• Çocuk için ev hayvanından iyi hediye ve oyuncak yok bence. Gelişimine olumlu etki yapıyor.

Milliyet

 

 

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.