Diş Fırçalamak Gerekli mi?

Diş fırçalamak sandığımız gibi her zaman da yararlı birşey değil.

cocuk-sekerHepimizin bildiği gibi şeker dişlerimizin en büyük düşmanıdır. Bilim adamları bunu şöyle kanıtlamışlar; tarih öncesi ve ilk çağlara ait insan kafatası buluntularında dişlerin sapasağlam durduğu, fakat şekerli besin maddelerinin üretim ve tüketiminin yoğun olarak başladığı ortaçağ dönemine ait kafatası buluntularında çürük dişlerle dolu kafataslarına rastlanmıştır. Gerçekten de şekerli besin maddeleri tüketildikten sonra, ağız içindeki normalde yararlı olan bakteriler hızla şekeri tüketmeye başlarlar. Bakterilerin şeker tüketimi sırasında ortaya asit çıkar. Ortaya çıkan asit de işte tam olarak dişlerimizin çürümesine neden olan durumdur. Asit dişlerimizin üzerindeki yapıyı gittikçe zayıflatır ve aşındırır. Sonuçta aşınan dişlerin zayıf olan iç bölümlerine doğru zamanla ilerleme başlar ve sinir uçlarının bulunduğu bölüme gelince de siz ağrılar çekmeye başlarsınız. Kusursuz bir makina olan vücudumuzun elbette bu duruma karşı bir önlemi var “salya”. Evet ağız içindeki salyamız ortaya çıkan asidin zararlarını azaltmaya yarayan bir dengeleyici görevi görür. Fakat bizler o kadar çok şekerli besin maddesi tüketmeye başladık ki salyamız da dengelemeye yeterli olamıyor.

Gelelim konumuzun başlığı olan diş fırçalamak gerekli mi sorusuna. Şeker yedikten sonra bahsettiğimiz gibi asit ortaya çıkmaya başlar ve bu asitler dişimizi aşındırmaya başlar. Bu noktada diş fırçalamaya başlarsak, asitlerin hucüm edip aşındırdığı dişleri daha da zayıflatırız. Bundan dolayı ki uzmanlar, şekerli besin tükettikten en az 1 saat sonra diş fırçalanabileceğini tavsiye ediyorlar. Diş fırçalamak, dişin çürümesinin asıl nedeni olan asitlere karşı alınacak bir önlem değildir aslında.

Peki bizler neden dişlerimizi fırçalarız?

Dişlerimizi neden fırçaladığımız sorusunun cevabını, eğer dişlerimizi bir hafta hiç fırçalamazsak kendimiz de kolayca anlayabiliriz. Ağzımızdan korkunç bir koku yükselmeye başlar, bu koku neyin kokusudur peki? Dişlerimizde biriken besin artıklarıdır bu kokunun sebebi. Reklamlarda “tartar” dedikleri şey yani. Yemek artıkları zamanla sertleşmeye başlar ve diş ve diş etlerimize zarar verecek bakteriler burada birikir. Bu birikmeyi engellemek için dişlerimizi temiz tutmak şarttır. Bu yüzden yemek artıklarının oluşmasını engellemek adına dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız gerekmektedir.

cocuk-peynirBu arada bir ipucu ! Şekerli besin sonrası oluşan asit saldırısını engelleyebilecek bir besin önerisi verelim. “Peynir”

Evet peynir içeriği itibariyle asitlerin etkisini azaltan en yararlı besindir. Çocuğunun şekerli besin tüketmesini engelleyemeyen annelere önerimiz, çocuğunuza şeker sonrası bir miktar peynir yedirmeyi unutmayın!

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.