Çocuklarda Kahvaltının Önemi

Araştırmalar çocukların büyük kısmının kahvaltı alışkanlığının olmadığını ortaya çıkardı.Bunun nedeni olarak ise anne ve babanın kahvaltı alışkanlığının olmamasının ya da çocukların kahvaltı etmekten kaçınmaları olarak gösterildi.

Günün en önemli öğünü olarak görülen kahvaltının çocuklar için de bir alışkanlık haline gelmesi gerekmektedir. Çocukların yaşamındaki kaliteyi arttırmaları için iyi bir kahvaltı şarttır. Günlerinin büyük kısmını okulda geçiren çocuklar için kahvaltı büyük önem taşımaktadır. Yeterli  ve dengeli beslenme, sağlıklı gelişim ve büyümenin devamlılığı, artan enerji ve besin öğeleri gereksinimin karşılanması yanında beslenmeye bağlı sağlık sorunlarının oluşmasın engellenmesi adına da önemlidir.

Peki çocuklar neden kahvaltı yapmak istemezler?

Sabah okula yetişme telaşı, erken kalkma nedeniyle görülen istahsızlık, aç hissetmeme, biraz daha fazla uyuyabilme, kilo vermeye çalışma veya tüketime hazır bir öğünün olmayışı gibi nedenler çocukların kahvaltı öğününü atlayarak güne kahvaltı etmeden başlamalarındaki nedenlerden bazılarıdır. Ancak kahvaltı, günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip ettiği için biten enerjinin tekrar alınabilmesi adına günün en önemli öğünüdür. Gece boyunca devam eden açlığın ardından kaahvaltı öğününü atlamak, kan şekerinin düşmesine ve buna bağlı olarak yüksek şeker ve yağ içerikli besinleri yeme arzusunun doğmasına, öğrenme ve konsantrasyon kabileyetinin azalmasına neden olur.

Kahvaltının çocukların okuldaki başarısına etkisi nedir?

Kahvaltı kan şekeri olarak bilinen glikoz için kaynaktır. Beyin için en önemli energi kaynağı ise glikozdur. Çocuk ve yetişkinler için normal beyin fonksiyonları için yüksek oranda glikoza ihtiyaç vardır.

Kahvaltı yapan çocuklarda okul başarı oranının yüksek olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu yüzden Çocuklarda Kahvaltının Önemi vurgulanmaktadır.

 

Kahvaltısını yapan çocuklarda;

  • Kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğu
  • Problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğu
  • Beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalandıkları
  • Kilo kontrolünü daha iyi sağladıkları ve kalp krizi riskiyle daha az karşılaştıkları belirtilir.

Çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıkların yetişkinlik dönemindeki alışlanlıkların temelini oluşturduğu için kahvaltı yapma alışkanlığı edinmiş bir çocuk, öğrencilik hayatı boyunca bu alışkanlığını devam ettirme eğiliminde olacağından gelecekte sağlıklı bir yetişkin olarak hayatını devam ettirecektir.

Çocuklar kahvaltıda neler yemeli?

Karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıl ekmekler ve kahvaltılık gevrekler önerilir. Peynir, yoğurt, yumurta, zeytin, ceviz, badem, fındık, doğal reçeller ve pekmez gibi sağlıklı besinlerle güne başlamalılar. Poğaça,  açma, simit gibi besinler ile kahvaltı edilmemelidir. Gün boyu enerji tüketen çocuklar için kahvaltı yeterli olmayacağı için ara öğünler ve öğle yemeği ile desteklenmelidir. Ara öğünler için taze ve kuru meyveler, ceviz, badem, fındık ,kutu sütler veya doğal meyve suları tercih edilmelidir. Öğle yemeği veren okullardaki besinler mutlaka aile tarafından kontrol edilmelidir. Öğle yemekleri için kesinlikle fastfood tercih edilmemelidir.

 

 

Çocuk doktorları Çocuklarda Kahvaltının Önemi’nin üzerinde ısrarla durmaktadırlar.

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.