Bebek Saç Bakımı

Bebeklerdeki saç bakımı hamileliğin ilk haftasından itibaren başlar.

Saçlar ve diğer vücut kıllarının gelişimi, hamileliğin 19-21. haftaları arasında tamamlanır.Saçlar keratin olarak adlandırılan bir yapıya sahiptir. Annenin hamilelik süreci bebeğin saç yapısını etkiler. Bunlar neler; ilaç, alkol, sigara, ateşli hastalıklar v.b…

Bebekteki saç yapısı genetik özelliğe sahip olsa da annenin hamilelik sürecinin de etkili olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Bebekler dünyaya geldikten yaklaşık 1 ay sonra saçları dökülmeye başlar ve bunların yerine saç telleri kalınlaşarak çıkmaya başlar.

Bebek Saç Bakımı konusunda uzmanlar ne diyor?

Bebek Saç Bakımı konusunda uzmanlar bebek ve çocukların saçlarınının fazla yağlanmadığını genelllikle sadece tozlandığını dile getirirler. Bu yüzden miniklerin saçlarının fazla yıpranmaması için ılık suyla, az şampuan veya uygun sabun kullanılarak yıkanması gerektiğini söylerler. Bebeklerde duru suyla bile yıkamak yeterlidir. Ayrıca saçlarını yıkamadan önce mutlaka bir kez taranmalıdır çünkü yıkadıktan sonra yeterince karışmaktadır. Hatta mümkünse saç kremi kullanılmamalıdır.

Çocukların saçlarını tararken ise genellikle uygun fırça veya daha geniş aralıkta taraklar ile yavaş yavaş taranmalıdır. Peki saç bakımı için en uygun zaman ne  olmalıdır? Bebekler ve hatta çocuklar için sıkıcı olabilen yıkanma işlemi sonrası saç taramak onların yorgun, mutsuz ve aç olmadığı zamanlarda yapmayı tercih edin. Saçlarını bir kaç ay aralıklarla uzman bir salonda düzelttirmeyi unutmayın!

Önemli bir not da eğer bebeklerin saçlarını toplayacaksanız mümkünse fazla sıkmadan at kuyruğu yapın. Aksi halde bölgesel kelliklere yol açabilir.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.