Bebeklerde Ateş

Bebeklerde ateş ciddi bir şeydir!

Vücut ısısının normalin üzerinde seyretmesine ateş denilir. Genel olarak mikrobik enfeksiyonlar sonucunda görülür. Miniklerin fazla örtülmesi, aşı sonrası ve vücudunun fazla susuz kalması sonucu ateş görülebilir. Ateşin düşmeye başlamasıyla hastalığın geçtiğini düşünmek yanlıştır. Önemli olan bebeklerde ateşe sebep olan mikrobun ortadan kalkmasıdır.

Çok büyük yanlışlardan biri de ateşi olan bir bebek titrediği için anne ve babalar üşüdüğünü zannedip onları örtmek istemesidir. Bebeği terletmeye çalışmak onun ateşinin daha da yükselmesine ve havale geçirmesine neden olabilir.

Bebekteki ateşi anlamak için elinizin tersi ile alnına veya koltuk altına dokunarak hissedebilirsiniz. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bebek ürünlerinde de son derece işe yarar alternatif ihtiyaçlara cevap verilmiş. Örneğin dijital ateş ölçerler. Kulaktan, koltuk altından, ağızdan ölçebilen ateş ölçerler mevcuttur. Hatta bazı firmalar ateş ölçerli emziklere bile raflarında yer veriyor.

Ateş 38 c yi geçiyorsa miniğiniz hasta demektir.

Ateş 2 yaşına kadar makattan ölçülmelidir. Çünkü yanılmaya sebep olabilir. 2 yaşından sonra koltuk altından ölçülebilir.

Peki koltuk altından ateş nasıl ölçülür. İlk olarak koltuk altı kuruanmalıdır. Koltuk altı ölçü sınırı 36-37 derecedir. 37 ve üzeri ateş olarak kabul edilebilir. 36 nın altına düşmesi ise bebeğin üşüyor olması anlamına gelir. Makattan ateş ölçeceğinizde ise bebeği bacaklarınızın üzerine yatırın ve ateş ölçerin üzerine bir miktar krem sürdükten sonra 2 cm kadar sokun. Bu şekilde ölçülen ateşten sonra ateş ölçerinizi hijyen açısından sabunlu suyla silin ya da yıkayın. Derece 40 gösterdiğinde acil durum demektir. Eğer ateşle birlikte ishal varsa ölçüyü makattan almayın. Bu metod ishalin artmasına sebep olur. Ayrıca bebekler ishalken fitil kullanmayın.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.