Tütü Etek Nasıl Yapılır

 Tütü etek günümüzde tüm kız annelerinin hayallerini süsleyen bir kıyafet haline geldi.

Birçok anne tütü etek nasıl yapılır sorusunun cevabını internette arar hale geldi. Bu ihtiyaca cevap verebilmek adına bol ayrıntılı, işin ipuçlarını içeren ve bol resimli bir tütü etütüetektek yapımı makalesi hazırlamaya karar verdik. Bu makalede göreceğiniz tüm resim, tablo ve anlatımlar diğer birçok sitedeki gibi yarım yamalak ordan burdan toplama değil, tamamıyla bize aittir. Okuyacağınız bu yazımızda evde kolay tütü yapımı hakkında tüm ihtiyacınız olan bilgilere sahip olacaksınız.

IMG_8976 copyTütü etek nasıl yapılır – Tütü Beden Tablosu

tütü-beden-tablosu

Tütü Beden Tablosu

 

Öncelikle minik kızınız için hazırlayacağınız tütü eteğin beden bilgileri için yandaki tabloyu inceleyiniz. Tablodaki rakamlar elbette ortalama rakamlardır. Yaşından iri ya da yaşından küçük minikler için uygun tütü beden bilgilerini kendiniz belirleyiniz. Tabloda da görebileceğiniz üzere örneğin 3-6 aylık bir bebek için 32,5 cm uzunluğunda bir bel lastiği kullanılacaktır. Bu lastik tütü tülleri bağlandıkça belli oranda esneyecek ve 37,5 cm haline gelecektir. Etek boyu ise 3-6 aylık bebek için hazırlanan tütü etekte 15 cm olacaktır. Bu noktada hemen bir açıklama yapalım, tütü etek boyu 15 cm olması demek; tütü etek için keseceğimiz tüllerin boylarının 30 cm olacağı anlamına gelir. Çünkü kesilen tüller bel lastiğine  tüllerin tam orta noktasından bağlanacak, bu da demek oluyor ki keseceğimiz tüller etek boyunun 2 katı olmak zorundadır.

Tütü etek nasıl yapılır – Malzemeler

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-1

Tütü Etek Malzemeleri

 

Tütü eteğimizi yaparken kullanacağımız gerekli malzemeler şöyle;

 • Tütü etek tülü : Tütü etek yaparken kullanabileceğiniz tül kristal tül adıyla anılan sert ve tok duran bir tül çeşididir. Bu çeşit bir tül eteğinizin kabarık durmasını sağlayacaktır. Bu tülü alırken özeliklle tek tarafa esneyen cinsten olmasına dikkat edin, bu tek taraflı esnemenin önemini yazının ilerleyen bölümlerinde anlayacaksınız.
 • Tütü etek bel lastiği : Sağlam ve çok kalın olmayan bir bel lastiği seçin.
 • Makas
 • Mezura
 • (Tütüyü tamamlayan saç bandı yapmak da isterseniz; – İğne, iplik ve pembe kurdela)
tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-2

Tütü tülü esneme yönü

 

Almış olduğunuz kristal tülün tek taraflı esneyen cinsten olmasına dikkat edin demiştik, evet bu tüllerde esneme yönü vardır. Elinizle enine ve boyuna tülü esnetmeye çalıştığınızda bunu anlayacaksınız, bir taraf daha fazla esneyecek. İşte daha az esneyen tarafı tütü eteği oluşturacak parça tüllerde boy kısmını yani uzunlamasına olan kısmı olarak kullanacağız. Bunun sebebi örneğin çocuğunuzda 20cm etek boyu ölçtünüz ve buna göre 40cm tüllerinizi kestiniz. Eğer çok esneyen yönde kestiyseniz 40cm olan tütü tülü zamanla esneye esneye çok kötü bir görüntü alır.

 

 

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-3Esneme yönüne göre ayarlayıp etek boyu uzunluğunun 2 katı olarak ayarladığımız tülümüzü resimdeki gibi rulo haline getiriyoruz. Bu şekil tüllerimizin parçalar halinde kesilmesinde rahatlık getirecektir.

 

 

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-4Rulo halindeki tülümüzde uç kısımları dümdüz yuvarlayamadıysak, yamuk olan kısmı düzeltmek için kenardan bir kısmını kesip atabiliriz.tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-5 Düzelttiğimiz tül resimdeki hale gelecektir.

 

 

 

 

 

 

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-6Uç kısmını düzelttiğimiz tülümüzü tül parçalarımızın olmasını istediğimiz genişlikte ölçüp kesiyoruz. Biz burda 10cm olarak kestik. Tütü eteğin küçük bebek veya büyümüş çocuklara yapılmasına göre 2-3 cm genişlikte oynama yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-7

Kesme işlemini bitirdiğimizde resimde göreceğiniz şekilde tül parçaları oluşturmuş olacağız. Örneğin 30 cm etek boyu olmasını istediğimiz tütü etek için şu an elimizde 60 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğinde (kısa tarafa doğru esneyen) tül parçaları oldu. Kaç parçaya ihtiyacınız olacağını bu parçaları lastiğe geçirdikçe anlayabileceksiniz. Bağlama sıklığınıza göre bu adet değişecektir.

 

 

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-8Tablomuza göre bel lastiğinin ölçüsünü belirleyip, kesiyoruz ve iki ucunu birbirine dikip bir çember haline getiriyoruz.

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-9Dikildikten sonra tütü etek bel lastiğimiz resimdeki gibi olacak.

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-10

Çember halindeki bel lastiğinin etrafına tütü etek tülllerini takmaya geldi sıra. Bu işlemi rahatça yapabilmek için lastiğimizi gergin duracak şekilde bir yere takıyoruz. Biz sandalyeye taktık, siz evde bu tarz farklı yerlerde de bu işlemi yapabilirsiniz. Örneğin bir kartona, dizinize, kağıt havluluğa, geniş bir vazoya vb.

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-11

Tütü tülü yerleştirme

Kesmiş olduğumuz parça tülleri resimde görüldüğü gibi lastiğin üzerine bağlamaya başlıyoruz. Bu noktada önerimiz tüllerin 2 şer 2 şer üst üste konup bağlanmasıdır. Tütü tüllerinin 2 katlı olması tütü eteğin kabarık durmasını ve içinin daha az görünür olmasını sağlayacaktır.

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-12

Tütü bağlama

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-13

Tütü bağlama

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-14

Tütü bağlama

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-15

Tütü bağlama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstediğimiz sıklığa gelene kadar tüm tüllerimizi yanyana bağlamaya devam ediyoruz. Burada dikkat edeceğimiz bir diğer nokta tülleri bağlarken çok fazla sıkmamamız gereklidir. Çok sıkıldığında lastik ikiye katlanacak ve kötü bir görüntü verecektir.

 

 

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tütü etek nasıl yapılır sorusunun yanıtını bulduğunuzu umduğumuz bu makalemizde yaptığımız tütü etek minik çocuklarımızın üzerinde aşağıdaki gibi çok şirin bir görüntü verecektir.

tütü-nasıl-yapılır_tütü-yapımı-17

 

 

 

 

 Yaptığımız tütüye uygun bir de bebek bandanası yapmak için tıklayın !

 

 

 

 

tütü-etek-yapımı_tutu-skirt

Tütü etek nasıl yapılır – Tütü etek yapımı – Tutu Skirt

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 113 yorum yapıldı:

 1. hande dedi ki:

  Merhaba öncelikle elinize sağlık. Bu düğümler açılmıyor mu giyip çıkarırken sizce acaba dikerek sağlamlaştırmam gerekir mi? İnternette hep sizin gösterdiğiniz şekilde yapılmış. Ama sanki çıkacak gibi duruyor.

  1. admin dedi ki:

   Tülleriniz çok kaygan bir cinste olmadığı sürece düğümler açılmayacaktır.

 2. Yasemin dedi ki:

  Makaleniz çok yardımcı oldu.Teşekkür ederim.Bir sorum olacak 1 yaş için kaç metre kristal tül gider acaba ? Birde bu çiçekçilerin kullandığı tüller var , onunla yaparsak nasıl bir sonuç elde ederiz ?

  1. admin dedi ki:

   Kullanacağınız tül miktarı tütü eteğinizin ne kadar dolgun olmasını istediğinize göre değişecektir. Tavsiyemiz güzel bir görüntü için en az 3 metre tül kullanmanız olacaktır. Çiçekçilerdeki tül sert ve şekil vermesi zor bir tüldür, buna rağmen birçok kişi o tül ile de tütü yapmaktadır. Çiçekçi tülü ile olmaz denemez, fakat kristal tül görünümünü vermeyecektir.

 3. nihal dedi ki:

  Nerden bulablirz bu kristal tülü

  1. admin dedi ki:

   Kumaş satan dükkanlarda aramanız gerekiyor.

  2. neslihan dedi ki:

   nihalcim sorunun cevabını çok merak ediyorum benimde kardeşimin 6 ay kınası olacak

 4. büsra dedi ki:

  cift tulden düğüm yapsak daha dolgun gözükürmü

  1. admin dedi ki:

   Tam da dediğiniz gibi tülleri çift hatta üçlü yapıp dolgun ve kabarık görüntü alabilirsiniz.

 5. yeter dedi ki:

  2 yaş için kaç metre tül almak gerekir hemen cevap bekliyorum lütfennn

  1. admin dedi ki:

   Tavsiyemiz güzel bir görüntü için en az 3 metre tül kullanmanız olacaktır.

 6. emine dedi ki:

  merhaba 1 yaşına girecek kızıma tütü etek yapmak istiyorum kac m tül almam gerekir ve kaç cm olarak kesmem gerekir teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Kullanacağınız tül miktarı tütü eteğinizin ne kadar dolgun olmasını istediğinize göre değişecektir. Tavsiyemiz güzel bir görüntü için en az 3 metre tül kullanmanız olacaktır. Kaç cm kesmeniz gerektiği yazıda anlatılmıştır.

 7. sevda dedi ki:

  Merhaba gerçekten çok açıklamalı anlatmışsınız çooooooooook teşekkür ederim bende nasıl kabarık olacağını düşünüyordum ki yazınızı okudum çünkü tülleri sıkılaştırdıkça lastik genişliyor du çok sağolun bir sorum olacak 38 beden 1.80 boyunda annenin lastik uzunluğu nasıl olmalı birde tül uzunluğunu nekadar yapmalıyım teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Anne tütüleriyle ilgili maalesef bir beden tablomuz yok. Bebek verilerinden yola çıkıp oranlayarak yaklaşık bir ölçü elde etmeniz gerekecek.

 8. kubra dedi ki:

  Mrb 10 cm kac parmk kalinligi oluyir acaba tesekkurler

 9. imren dedi ki:

  8 yaş için beden ölçüleri ne olmalıdır acaba? Şimdiden teşekkürler

 10. bosver dedi ki:

  5 yasında kardeşim için yapacağım kaç m tul gerekli?
  Birde türü eteğin üzerine keçeden noktalar yapılabilir mi?

  1. admin dedi ki:

   5 yaşındaki bir çocuğa yapılacak tülün etek boyunu uzun tutabilmek için en azından 4 metre tül kullanabilirsiniz. Tüle keçe eklemek çok zahmetli bir iş olacaktır. Kendinden puantiyeli tül kullanmanızı tavsiye ederim.

 11. Şebnem dedi ki:

  Merhabalar
  Kızımın bel 69 cm belden dize kadar 27 cm
  Acaba 3 kat tül kullanırsam ne kadar tül gerekli ?

  1. admin dedi ki:

   Tam ölçü vermek mümkün değil fakat yaklaşık 4 metre civarı tül gerekecektir.

 12. Digdem Anar dedi ki:

  Merhaba ben kizima tutu yapmak istiyorum ama bu tutu dizinden yukarida olsun daha dogrusu mini olsun istiyorum kumasi gidip ben almayacagim o yuzden esime anlatacagim turden ne demeliyim:) ve kizim 14 aylik 75 cm 10 kilo . Istedigim gibi mini ve kabarik olmasi icin ne yapmam lazim yani kabarikligi anladim ama biraz daha mini olmasi icin yaptiktan sonra kesiyim mi yoksa kumasi ayarlarken mi o zaman nasil kesmeliyim. Ah kafam cok kwrisik 🙂 lutfen yardimci olun. Iyi calismalar 🙂

  1. admin dedi ki:

   Yazıda anlatılan ölçülerde yapıp bitirdikten sonra, tülleri toplu halde tutup bir makas darbesiyle istediğiniz kısalığa getiriniz.

 13. çiçoo dedi ki:

  benim bulunduğum yerde kumaş satan yer yoktu bi ihtimal gelinlikçiye soruyum dedim ve buldum sizde bir sorabilirsiniz.

 14. sema dedi ki:

  Ben 3 metre kumas aldim fakat nasil katlayacagimi inanin anlamadim kesim cok onemli lutfen yardimci olun kizim 2 yasinda sayilir 🙂

  1. admin dedi ki:

   2 yaş için tütü etek boyunun 20 cm civarında olması yeterli olacaktır. 20cm etek boyu elde etmek için 40cm uzunluğunda tül parçalarına ihtiyacınız var. Bütün tülünüzden 40 cm genişliğinde bir parçayı boydan boya kesip ayırın ve yazıda anlatıldığı gibi rulo yapıp 10cm lik parçalar halinde kesin. İşlem sonucunda elinizde 40cm uzunluğunda 10cm genişliğinde parça tüller olacak. Bunların bağlanması kısmını resim ve yazılara bakarak kolayca yapabilirsiniz.

 15. zehrator dedi ki:

  Merhaba.Ben 23 nisan için öğrencilerime yapmak istiyorum.1 rulo sanırım 15 metre.Benim 9 kızım var.Sizce kaç rulo gider?

  1. admin dedi ki:

   Çocukların yaşlarına göre etek boyunda kullanılacak tül miktarı artacağından dolayı çocuk başına 3 ila 4 metre arasında tül kullanmanız gerekecektir. 4 metreden 9 çocuk için 36 metre tüle ihtiyacınız olacaktır.

 16. ozge dedi ki:

  Merhaba ben yeni tutu yapmaya başladım da birsey sormak istiyorum Bi etek için kaç metre tul gidiyo cevaplarsanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Çocugun yaşına ve yapmak istediğiniz tül sıklığına göre değişebilir. En az 3-4 metre tül almanız gerekecektir.

 17. melek dedi ki:

  Merhaba öncelikle çok teşekkürler bu makele çok faydalı oldu ama geç kaldım çok Üzgünüm kendim yapabilirmisim ancak dün siparis verdim 50 TL’ye etek çıtçıtlı badisi ve bandanası . Halbuki çok basitmiş :((

 18. şukran dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacakti. Etek ucuna kurdale gecirmek istiyorum . Ozman nasil yapmam gerekecek tutu yu acaba

  1. admin dedi ki:

   Dediğiniz türden tütü eteklerin yapımında genelde kullanılan yöntem kurdelaları tüllerin ucu boyunda küçük parçalarda kesip, bağlama işlemini yapmadan önce tüllerin ucuna kurdelaları tek tek dikmek şeklindedir. Bütün bir kurdela dikilen tütülerde ise bağlama yöntemi değil, bütün bütün tüllerden oluşan katlı dikiş kullanılmaktadır.

 19. sebnem dedi ki:

  Merhabalar kullandiginiz kristal tulun eni kac cm ogrenebilirmiyim. Ben eni 3 m olandan buldum 4 m uzunluk cok olacak gibi geldi siparis aldim ve ilk kez yapacagim alacagim paraya dagecek mi cok merak ediyorum. Kolay gelsin iyi gunler.

  1. admin dedi ki:

   Kullandığımız tüllerin eni 2 metredir. Bu ene sahip tülden 3-4 metre uzunlukta kullanmayı tavsiye ederiz.

 20. Rukiye dedi ki:

  İlk yaptıgım tütü etek 4 parmak genişliginde yaptım ölcü kullanmadım boyunu kızıma göre ayarladım istedigim gibi kabarık oldu. Ve şimdi internette gördügümüz tütü etekler gibi olmasını istiyorum kabarık olmayan nasıl yapabilirim acaba

  1. admin dedi ki:

   Tütünün daha az kabarık olması için tek kat tül bağlayın. Bağlama yönünü yazida anlatildigi şekil olan lastiğin içinden dışarıya doğru değil, tam tersi yönde bağlayin.

 21. ozlem dedi ki:

  Merhaba ben okadar okumama ragmen katlama ve kesmeyi anlamadim. Simdi bende 3 metre kristal kumas var bunu nasil katliyip kesicem nolur yardimci olun yapamiyorum

 22. seçil dedi ki:

  Merhabalar..
  5-5 buçuk yas kizçocuğu icin 11 adet tutu etek yapicam acaba 4 er metreden yaklasik 44 metre tül mü almaliyim? İlk defa yapicam yanlis yapmak istemiyorum. Tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   2 metre en, 3 ya da 4 metre boy ölçülerini 1 çocuk başına hesaplayarak tülünüzü alınız.

 23. ayşe dedi ki:

  merabalar bilgiler çok güzel teşekkür ederim .. benim bir sorunum var ben tütü etek yapmak istiyorum fakat bunu bir türlü yapamadım nedeni ise bana kristal tül dendi birinci seferinde gittim aldım bel lastiği yerine ben delikli olan saç bandlarından aldım yaptım çok güzel oldu ama kızımın üzerinde 5 dk sonra tüllerin ucu birbirine karıştı yukarıya toplandı ikinci defa tekrar tül aldım bu seferki biraz daha sert ilk sırasını döndüm fakat bitmeden yine aynısı oldu .tülün kesim işlemini sizin anlattığınız gibi yaptım ama olmadı lütfen bana yardımcı olun 23 nisana kızıma yapmak istiyordum

  1. admin dedi ki:

   Kristal tül dediğimiz sert tül kullanmanız durumunda uçların birbirine karışması en az düzeyde olacaktır. Fakat tütüler genelde sürekli elle düzeltme ister.

 24. fatma dedi ki:

  merhaba kızım 7 yasında ve okul gösterisi için çokkk kabarık ve uzun ayak bileğine kadar tütü yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   Anlatımdakilere ek olarak yapmanız gereken tek şey, kızınızın belinden ayak bileğine olan uzunluğuna göre tül parçaları kesmektir.

 25. didem dedi ki:

  Herseyi anladim ama benim sorunum su aldigim 4 metre kumas enine boyuna bir sekilde ulasti elime ben bu kumasi nasil katlayip nasil kizimin bacak boyux2 yani 40 cm uzunluga getirip rulo yapip kesecegim. Iste tum sorunum bu yoksa cok guzel anlatmissiniz zorlanacagimi sanmiyorum ama dedigimi gibi o kadar uzun kumasi nasil ayarlayip olcup o sekilde kesecegim

  1. admin dedi ki:

   Büyük kumaşı eşit iki parçaya bölüp çalışırsanız daha rahat olacaktır.

 26. Filiz dedi ki:

  Renkli yapmak istiyorum 6 yas icin kacar metre almm lazim

  1. admin dedi ki:

   6 yaş için ne kadar tül gideceğini yaklaşık olarak şu şekilde hesaplayınız. 2 yaş civarı için önerdiğimiz en az tül miktarı 3 metredir. 6 yaşındaki bir çocuk 2 yaşa göre yaklaşık 2 kat bel çevresine sahip olacaktır. Yine etek uzunluğu da yaklaşık 2 kat olacaktır. Dolgun bir tütü için en azından 5-6 metre tül kullanmanızı tavsiye ederiz. Tül parçalarını lastiğe bağladıkça zaten kendiniz de az çok tüle ekleme çıkarma yapabilirsiniz.

 27. funda yel dedi ki:

  merhaba 4 yaşındaki öğrencilerim için etek yapmak istiyorum. 7 tane öğrencim var En: 70cm. Uzunluk: 30 mt. boyutlarında bir top grek tülü alsam yeterli olur mu acaba

  1. admin dedi ki:

   Genelde sık tül görünümlü modeller için 3 metreye 2 metrelik tül öneriyoruz. Bu durumda size yaklaşık 40mt. tül gerekecektir.

 28. ŞERİFE İRİŞ dedi ki:

  MERHABA ANLATIMINIZ COK GÜZEL TSEKKÜR EDERİM .FAKAT BEN TÜTÜLERİN TEMİZLİĞİ HAKKINDA BİR BİLGİ ALABİLİRMİYİM NASIL TEMİZLENİYOR MALUM COCUKLAR COK CABUK KİRLETEBİLİYORLAR..

  1. admin dedi ki:

   Tüller çok narin bir malzeme olduğundan temizlikleri için 2 seçenek vardır. Biri elde yıkama diğeri de kuru temizleme. Elde yıkama yapılırken akan suyun altına tutmak yerine, ılık su ile az deterjanla doldurulmuş bir leğende ovalamadan, batırıp çıkarmak şeklinde bir yıkama yapmanız önerilir. Üzerinde tül haricinde süsleme vb varsa mümkünse söküp o şekilde yıkayınız. Kuruturken de esneme yapmaması için bir yere yatırarak kendi halinde kurumaya bırakınız. Direk güneş ışığına maruz bırakmayınız. Kurutma makinesine koyma, silkeleme vb. tüllerde esneme ve şekil bozukluklarına neden olacaktır. Kuru temizleme için ise bu işi yapan profesyonellere danışmakta fayda var.

 29. tuba cimbil dedi ki:

  Benim kızım 8 aylık bel cevresine ve boyunu nasıl yapicm bide kaç metre tül gerekli

  1. admin dedi ki:

   Yazının en başındaki Tütü Beden Tablosuna göre 35cm lastik boyu, 15 cm etek boyu yapmanız gerekecektir. 3 metreye 2 metrelik tül dolgun bir tütü için yeterli olacaktır.

 30. esra çağlı dedi ki:

  Mrb bn kız kardeşlerim için tütü etek yapmak istiyorum sorum şu biri 5 yaşında diğeri ise 6 yaşında ikisine tam olarak kac metre tül almalıyım acaba şimdiden tşk ler

  1. admin dedi ki:

   Yaklaşık 6 metre boy, 2 metre en olan bir tül ikisi için yeterli olacaktır.

   1. esra çağlı dedi ki:

    Çok tşk ederim yardımcı olduğunuz için

 31. Hüsniye dedi ki:

  İki kızım var biri beş yaşında boyu bir metre biri de iki buçuk aylık boyu elli bir santim ne kadar tül almalıyım
  Birde etek boyları kaç santim olmalı

 32. Hüsniye dedi ki:

  Merhaba benim iki tane kızım var biri beş yaşında boyu bir metre biri de iki buçuk aylık boyu elli bir santim ne kadar tül almalıyım Birde etek boyları kaç santim olmalı

  1. admin dedi ki:

   İkisi için toplam yaklaşık 6-7 metre tül alabilirsiniz. Etek boyları yazının en başındaki beden tablosunda yeralmaktadır.

   1. Hüsniye dedi ki:

    Tesekkür ederim denicem inşallah güzel olur

 33. nisamiray dedi ki:

  Merhabalar bu kristal tul dediginiz sertmi ben kumascidan tutu etek tulu diye aldim ama tuller birbirine dolaniyo yumusak bir tul verdiler.
  Not. etegin boyu kisa 15 cm kadar

  1. admin dedi ki:

   Kristal tül sert değildir, delikleri diğer tüllere göre daha sık olduğundan şekil vermek daha kolay olur ve daha dolgun durur. Tüllerin genel sıkıntısı birbirine yapışması veya dolanmasıdır. Çift katlar halinde bağladıysanız çok sorun olmaması gerekir.

   1. Mürüvvet dedi ki:

    Merhaba bende kizima yaptim cift katli tulden ve kucuk delilki olan tulden evet gzuel durdu ama inanilmaz kirısiyor bunun caresi sadece surekli utulemek midir

 34. nazan dedi ki:

  Merhaba ben 1.5 yaşındaki kizim icin yaptim 2mt tül kullandim eli bu işlere yatkın olmayan ben bile yaptıysam herkes yapar bilgiler için teşekkürler en iyi anlatımı siz yapmışsınız. Kolay gelsin 🙂

 35. asli dedi ki:

  Merhaba ben bebeğimin beşiğine tutuden etek.yapmak istiyorum buna göre nasıl yapabilirim ölçüleri nasıl almalıyım yardimci olursaniz çok sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   merhaba
   öncelikle işe beşiğinizin enini ve yüksekliğini ölçerek işe başlamanızı ve bu ölçülere göre tül almanızı öneririm. Eğer tülü bağlama yöntemi ile yapacaksanız makalemizdeki bilgilerden faydalanabilirsiniz. Tek bir parça halinde büzgü ile yapacaksanız ki çok daha hoş durur ozaman büzme tekniğinize(elde ya da makinada) bağlı olarak alacağınız tül miktarını belirleyebilirsiniz. Makinada çok daha muntazam büzüleceği ve işiniz kolay olacağı için fazla miktarda tek bir parça halinde tül alarak makinada büzdürdükten sonra beşiğinize göre fazla olan kısmı çıkarıp kalan parçanın uç kısımlarını birleştiriniz ve boyunu da beşiğin boyuna göre ayarlayarak kısaltınız. umarım faydalı olmuştur.

 36. victorianesil dedi ki:

  Gerçekten çok akıllıca . Yapımını öğrendim artık bende yaparım.

 37. victorianesil dedi ki:

  Acaba daha büyük çocuklara yapsam kaç cm kullanmalıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Yapılacak çocuğun etek boyunu alıp tüllerin boylarını değiştiriniz. Bel lastiği için de çocuğun bel ölçüsüne göre bir lastik keserseniz, diğer işlemlerin hepsi aynı olacaktır.

 38. Gökçe dedi ki:

  Merhaba bugün çok acil orta boylarda klasik yuvarlak mutfak masasi için tütü yapmam gerek. Kac metre tul gider acaba? Çok acil cevap lütfen

  1. admin dedi ki:

   yazmış olduğumuz makaleden yola çıkarak masanın yüksekliğini ve genişliğini de ölçerek yapabilirsiniz.

 39. cennet dedi ki:

  ben kızıma tütü yapmak istiyorum ama astarlı yani dikişli olacak nasıl yapabilirim tütünün altınada küpürlü olacak

 40. cennet dedi ki:

  ben kızıma dikişli tütü yapmak istiyorum astarlı yani nasıl yapabilirim

 41. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba tütün etek yaptım ama bel kısmı tüyler birbirine giriyo bel lastiği gözüküyor ona ne yapmam lazım…

  1. admin dedi ki:

   Lastik görünüyor ise yeterince sık olmamış demektir. Yaptığınız tül düğümlerin sayısını arttırınız.

 42. Meral dedi ki:

  Merhabalar bense tutu yapmak istiyorum ama bağlamali değilde dikisli tulu klos mu kesmem gerekiyor teşekkürler..

  1. admin dedi ki:

   Merhaba
   Yapmak istediğiniz modele göre kesim tekniği değişir. kloş veya büzgülü yapıcaksanız ona göre kesmeniz gerekir. Burda biz sadece bağlamalı tütü hakkında bilgi veriyoruz.

 43. saliha dedi ki:

  tülümüz çiften mi acaba 3m kumaş aldım bayağı çok

  1. admin dedi ki:

   kristal tüllerin eni 3 metre oluyor zaten

   1. deniz dedi ki:

    Ben size bu konuyla ilgili sunu sormak istiyorum en az uc metre demissininz. Kristal tullerin eni zaten uc metre bahsettiginiz boydan da mi uc metre kumas gerektigi mesela bir yas icin.

   2. DENİZ dedi ki:

    merhaba kristal tüllerin eni 3 metre oluyor zaten demişsiniz. o zaman 1 yaş için 1 metre kumaş yeterli midir? Birde sizce delikli bandana üzerine mı yapılan yoksa lastiğe mi yapılan güzel olur?

 44. Mukadder dedi ki:

  Merhaba. Çok güzel yazmışsınız elinize sağlık. Ben bir yaşındaki kızım için rengarenk tütü yapcam. 5 renk düşünüyorum ortalama her renkten kaç cm ya da metre tül almam gerekir

  1. admin dedi ki:

   merhaba
   Toplamda bir tütü için kullanmak istediğiniz tül miktarını kullanacağınız renk sayısına bölerek hesaplayabilirsiniz. Tütününüzün kabarıklığına göre kullanacağınız tül miktarı tercihe bağlıdır.Yazımızda bu bilgiler yer alıyor.

   1. Kübra dedi ki:

    4 yaşa kaç metre tül almam gerek. A

    1. admin dedi ki:

     yazımızda da belirttiğimiz ki yapacağınız modele göre ve yapacağınız kişiye göre tül miktarı değişir. Modeli de dikkate alarakj 4 yaşındaki kişinin boy ve kilosuna göre tül miktarını hesaplayabilirsiniz.
     sevgiler

 45. Ayşegül dedi ki:

  6 yaş çocuk. Icin kaç metre tül almaliyim

 46. Cansu dedi ki:

  Merhaba o kadar guzel anlatmissiniz ki cok tesekkur ederiz bilgilerinizle 1 yas kizima yaptim cok guzel oldu simdi 4 yas yegenime yapmak istiyorum 1 sorum var yardimci olursaniz sevinirim cocuk boyu arttigi icin etegin kabarik ama alti gozukmesin daha toplu dursun istiyorum bunu nasil yapicam tul boyu uzaddigi icin direk daha ortucu durur mu

  1. admin dedi ki:

   4 yaş için enine de büyümesi gerektiği için daha fazla tül kullanmanız gerekecek. Dolayısıyla yanyana sıkıştırılmış tüller daha fazla olacak. Makaleden yola çıkarak ekleyeceğiniz tül miktarını hesaplayabilirsiniz

 47. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben haftaya yeni doğum yapıcam tütüyü hastanede bebek yatağıni süslemekte kullanicam anlatmış olduğunuz gibi yaptım fakat benimki Kıvırcık oldu tülünden mi kaynaklı acaba düzgün durması için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   tülün esneyen tarafını yanlış kullanmış da olabilirsiniz. boyuna değil enine esnemesi gerekiyor parçalarınızın.

  2. Özlem dedi ki:

   Bebek yatağının öüsü nedir acaba cevap verirseniz çok sevinirim

 48. Çağla dedi ki:

  Merhabalar oncelikle bu bilgiler icin cokk tesekkur ederim .
  Benim kizim 4 yasina girecek ve ben kizima yapmak istiyorum kac metre tül almam gerek bilgi verir misiniz ?

 49. gulay dedi ki:

  Kızım 9 yaşında 1.40 cm boyu kac metre tul almalıyım bide tulun boyunu kac cm kesmeliyim şimdiden tesekkurler

  1. admin dedi ki:

   makalemizden yola çıkarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

 50. Tugba dedi ki:

  1 yas icin kac metre tul gerekir

 51. cigdem dedi ki:

  merhabalar yeni doğan 0 3 ay için kaç cm gider 20 cm mi almam gerekiyor orayı anlayamadım.

 52. SEMRA dedi ki:

  merhaba,
  bu vermiş olduğunuz örnek metreler 2 kat bağlama için uygun olan metreler midir acaba?

 53. elif kaya dedi ki:

  Mrb bnm kizim 2 yasinda nasil yapacagimi anladim fakat alt siranin duz ust taraflarin kabararik olmasini istiyorm alti nasil duz yapabilirim

 54. İlknur dedi ki:

  Mrb ben denedim ama tuller birbirine cok giriyor birbirine yapisiyor daha duzgun durmasi icin bir tavsiyeniz var mi

 55. meltem dedi ki:

  Benim kızıma ve yigenime yapmak istiyorum ama kac cm olucak ve kac metre gider bilmiyorum rica etsem bilgilendirir misiniz? Kıızım : 6 yaşında Yeğenim : 5 yaşında..

 56. Öznur dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bu tülü nerden bulabilirim bulundugum yerde yok malesef ancak internet üzerinden alabilirim bana önerebileceğiniz bi site var mı acaba..

 57. Melek dedi ki:

  Merhaba ben tütüden etek masası yapıcam aynı mantı fakat anlamadığım birsey var masa boyu uzun olacağı için nasık keseceğim rulo nasıl yapıcam püf noktası vqr mı

 58. Merve kırca dedi ki:

  Merhabalar 57 cm bel ölçüsünde 4 yasinda bir çocuk icin ayak bileğine kadar etek dikeceğim oldukça kabarık olmasını istiyor gelinlik gibi.. kaç metre tül yeter acaba lütfen yanitlayin 🙂

 59. Aleyna dedi ki:

  Kabarıklığı ve duruşu mükemmel oldu ama içi gözüküyo onu nasıl kapatabilirim

 60. merve aydın dedi ki:

  bu tülü nerde bulabiliriz?

 61. belinda dedi ki:

  merhaba kardeşim 9 yaşında etek boyu kaç olması gerekir

 62. belinda dedi ki:

  merhaba kardeşim 9 yaşında etek boyu kaç olması gerekir

 63. belinda dedi ki:

  merhaba kardeşim 9 yaşında etek boyu kaç olması gerekir

 64. Eloş dedi ki:

  3 yas için boy kaç cm olmalı

 65. Yeliz dedi ki:

  Merhaba 6 yaş için 12 öğrenciye kaç metre tül almak gerekir

 66. Ismet dedi ki:

  Yaptığım tutu etegin tulleri karıştı kabardi çok kötü görüntü oluştu neden acaba kristal tül kullanmistim

 67. Düşlerin dedi ki:

  Merhaba lar bu kumaşın esneyen kısmı = eteğin boy kısmına doğrumu kesicem, en kısmına doğrumu kesilcek.yani esneyen taraf hangi yönde olmalı en mi ?boy mu Teşekkürler simdiden

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.