Diş Buğdayı

dişbadisiBebekler için yapılan organizasyonlar arasında son yıllarda popüler olmaya başlayan bir kutlama da Diş Buğdayıdır.  dis-bugdayi-badileri-500x500

Diş buğdayı kUntitled-1ökeni çok eski Türk geleneklerine dayanan bir törendir. Çocuğun ilk dişi çıktığında yapılır. Bir diğer adı da “Diş Hediği” dir. Törende yere serilmiş bir örtü üzerine oturtulmuş bebeğin başından aşağı şeker ve buğday serpilir. Bazı kaynaklara göre önüne Kur’an, makas ve altın konur ve hangisini seçeceğine bakılır. Kur’an ı seçerse okuyacağına, makası alırsa ev hanımı olacağına (kızlar için), altını alırsa zengin olacağına yorulur.

Diş buğdayı kutlamasında misafirlere kaynatılmış buğdayla karıştırılmış şekerleme, yemiş vb. içeren ikramlar verilir. Buğday Türk geleneğinde çok önemli bir yiyecek, bir yaşam kaynağı olması dolayısıyla bebeğin dişlerinin buğday gibi düzgün, sağlam, sağlıklı olması düşünülerek böyle bir tören yapılmaktadır.

Ülkemizde diş buğdayı partileri birçok kişi tarafından Amerikan adeti sanılmaktadır. Amerika’da yapılan “Tooth Fairy (Diş Perisi)” kutlamalarıyla bizim Diş Buğdayı törenlerimizi karıştırmamak lazım. Diş perisi uygulamasında çocuğun dişi düştüğünde, düşen dişi bir cep içine koyarak uyuyan çocuk, sabah uyandığında dişin yerinde para veya hediye olduğunu görecektir. Çocuğun anne babası gece düşmüş dişin yerine para veya hediye koyarak dişinin düşmesiyle korkabilecek çocuğa eğlenceli bir durum yaratmaya çalışırlar.

Diş buğdayı organizasyonlarında hazırlanan yiyecek içecek vb. yanında bir doğum günü partisi titizliğinde birçok hazırlık yapılır. Diş şeklinde pastalar, diş şeklinde kurabiyeler, parti magnetleri, davetiyeler, diş buğdayı kıyafetleri, diş temalı süslemeler ile özel bir gün olarak kutlanır.

Dişim Çıktı Temalı Kıyafetler

5900dis-bugdayi-elbise-500x500dis-bugdayi-badisi-500x500

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. Nimet dedi ki:

  Merhaba minabebek için hazırladığınız kıyafetin fiyatı nedir

  1. admin dedi ki:

   hepsiminik.com tarafından herhangi bir mağaza için üretim yoktur. Sadece son kullanıcılara satış yapılmaktadır.

   1. ozlem dedi ki:

    Dis bugdayi icin kiyafet yatrmak istydum ama fiyat yazmiyor nasil siparis verebilirim mina icin olandan

    1. admin dedi ki:

     ürünlere http://www.hepsiminik.com dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.