accu chek guide tiras reactivas precio clindamicina nombre comercial dioxaflex 75 para que sirve magnus sildenafil

Yeni Kardeş Kıskançlığı

  • Eğitim
  • 23 Mayıs 2014
  • 3.150 kez incelendi.

yeni-kardes-kiskancligi

 Küçük yaşlarda kardeşi olan tüm çocukların yeni kardeş kıskançlığı ile yüzleşmesi gerekecektir.

Ailenize katılacak yeni bebeğiniz dünyaya gelmeden önce çocuğunuza herkes tarafından oynayabileceği mükemmel bir arkadaş, yeni kardeş geldiği, herşeyin çok eğlenceli olacağı duygusu aşılanır. Çocuğunuzun bebekle ilgili büyük beklentileri oluşur, fakat bu beklentiler gerçekleşecek mi? Bebek doğduktan sonra çocuğunuz şöyle düşünmeye başlar, “Bu ufaklık tüm dikkatleri üzerine çekiyor ve tüm zaman onun için harcanıyor, bu mu çok eğlenceli?”. Daha sonra çocuğunuz kendi eğlencesini kendi bildiği yollarla yaratmaya çalışır, bildiği yol oyuncaklarıyla ve arkadaşlarıyla oynadığı gibi yeni bebek ile oynamaya çalışmak olacaktır. Onunla yakalamaca, kucaklama, saklambaç v.b. oynamaya çalışacak fakat siz onu dikkatli olması konusunda sürekli uyaracaksınız. Bu durum onun canını biraz sıkacaktır.

Öğretin

Çocuklarda kıskançlık normaldir ama elbette sizin ilk amacınız bebeğinizin sağlığını korumak olacaktır, fakat ikinci amacınız da diğer çocuğunuzun bebeğinize nasıl yaklaşması gerektiğini öğretmek olmalıdır. Çocuğunuzla güzel bir dille bebeğe nasıl davranması konusunda konuşun, ona nasıl dokunması gerektiği konusunda ona göstererek öğretin. Ama kesinlikle çocuğunuzla bebeğinizi yalnız bırakmayın. Yeni kardeş kıskançlığı bu durumda çocuğunuzun istemeden de olsa bebeğe zarar vermesiyle sonuçlanan olaylara sebep olabilir.

 Yakın takip

Çocuğunuzun bebekle yanyana olduğu durumlarda onları yakından izleyin, çocuğunuzun bebeği incitebilecek davranışlarına hızlı bir şekilde bebeği ordan uzaklaştırarak, bu sırada da çocuğunuzu bir şarkı, bir oyuncak vb ile oyalayarak müdahale edin. Çocuğunuza “Sakın yapma, hayır” vb. uyarı cümleleriyle müdahale etmek yerine bu yolu kullanın.

 yeni-kardes-kiskancligi2Nazik dokunuşlar

Çocuğunuza nazikçe dokunarak yeni kardeşinin sırtını sıvazlamasını öğretin. Bu yaptığının bebeği ne kadar rahatlattığını ona anlatın. Doğru şekilde yaptığında çocuğunuzu tebrik edin, gururunu okşayacak şeyler söyleyin. Bu şekilde çocuklarınız arasında pozitif bir fiziksel iletişim oluşacaktır.

Hızlı müdahale

Yeni kardeş kıskançlığından dolayı çocuğunuzun bebeğinize sert davrandığını ya da vurduğunu gördüğünüzde duruma anında müdahale edin. Çocuğunuzu bebeğe nasıl dokunması konusunda göstererek uyarın. Gerekirse ceza olarak, yaptığı hatayı düşünmesi için ceza sandalyesine oturup 5 dk durmasını sağlayın. Ağır cezalar vermekten, bağırmaktan ya da vurmaktan sakının! Oturup düşünmesi ona bu şekilde davranmasına izin verilmeyeceği mesajını vermeye yeterli olacaktır.

Örnek olunSisterlove

Çocuklar büyükleri model alarak, gördüklerini taklit ederek büyürler. Bebeklere nasıl davranmaları konusunda da sizi izleyip taklit edeceklerdir. Çocuklarınızın yanında olumsuz örnek olabilecek davranışlardan kaçının!

 Dikkatli konuşun

Çocuklarınızın isteklerini bebeğinizden dolayı yapamayacak olsanız bile bebeğinizi suçlamalarına neden olacak şekilde konuşmayın. Örneğin parka gitmek isteyen çocuğunuza bebeğiniz uyuduğu için gidemeyeceğinizi söylemeyin. Bunun yerine öğle yemeği yemeden gidemeyeceğinizi söyleyebilirsiniz.

yeni-kardes-kiskancligi3Destekleyici olun

Yeni kardeş kıskançlığı yaşayan çocuğunuza onun duygularını anladığınızı gösteren konuşmalar yapın. Yeni kardeşin tüm aile bireylerine ihtiyacı olduğunu, şimdilik bebek ile daha fazla vakit geçirilmesi gerektiğini ve bebeğin kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığı için ona yardımcı olunması gerektiğini vurgulayın. Çocuğunuzdan bu konuda destek isteyin. Bebekle ilgili küçük işlerde çocuğunuzdan yardım isteyin. Örneğin bebeğinizin çoraplarını nasıl giydirebileceğini ona öğretin.

Ekstra sevgi

Yeni kardeş kıskançlığı ile başa çıkmak için çocuğunuza ekstra sevgi gösterin, onu daha sık kucaklayın, daha sık sevgi sözcükleri söyleyin. Onunla oyun oynamaya vakit ayırın.

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.