Oyuncak Seçimi

  • Eğitim
  • 24 Ekim 2014
  • 8.111 kez incelendi.

Çocuklar ve bebekler için oyuncak seçimi çok basit bir durum olarak görünebilir, fakat özenle seçilmiş bir oyuncak çocuğunuza birçok şey öğretmek için bir fırsat ya da tam tersi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir tehlike olabilir. Piyasada o kadar çok çeşitli oyuncaklar vardır ki eğer planlı ve bilinçli bir şekilde ilerlemezseniz çocuğunuzun yaşına, güvenliğine, gelişimine uygun olacak doğru oyuncak seçimi yaparken hatalar yapabilirsiniz. Oyuncak seçiminde sadece çocuğunuzun gelişimi ve güvenliği dışında gözden kaçırmamanız gereken oyuncağın dayanıklılığı, fiyatı, eğlencesi gibi noktalar da vardır.

dogru-oyuncak-secimiYaşa uygun oyuncak seçimi

Bebekler ve küçük çocuklar duyuları vasıtasıyla sürekli çevrelerindeki dünya hakkında bilgi edinmek isterler. Bu sebeptendir ki dokunabildikleri, koklayabildikleri, görselliği olan veya ses çıkaran oyuncakları en çok severler. Parlak renkleri ve ilginç sesleri eğlenceli bulurlar. Ek olarak küçük çocuklar açılabilen, çekilebilen, parçalanabilen, şekil değiştirebilen oyuncakları çok severler.

Okul öncesi çocuklar ise çok hareketlidirler ve enerji ile doludurlar. Bu dönemde onların bu enerjilerini harcayabilecekleri ve aynı zamanda yeteneklerini geliştirici oyuncaklar seçmek doğru olacaktır. Bu dönemde birşeyleri boyamak, çizmek veya inşa etmek ilgi alanlarındadır. Bunun yanında yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bebek giydirmek, oyuncaklarını canlandırmak gibi alanlara yöneleceklerdir.

Okul dönemi çocukları ise daha gerçekçi oyuncaklar ile oynamaktan hoşlanırlar. Büyük insanların hayatlarındaki eşyaların karşılığı olan materyallerin onların dünyasına uyarlanmış halleri oldukça ilgi çeker.  Örneğin kıyafetler, makyaj malzemeleri, takılar, müzik aletleri v.b. Bunun yanında spor malzemeleri de ilgi çekici olacak ve çocuk favori fiziksel aktivitesinin peşinden gidecektir.

 Yaş aralıklarına göre oyuncak seçimi örnekleri

1 yaşa kadar bebekler için oyuncak seçimi

Parlak ve renkli nesneler seçin; örneğin bir yere sabitlenebilen, çekince uzayan, kırılma, kopma ihtimali olmayan ve mümkünse ses çıkaran oyuncaklar seçin. Oyuncağın ufak ve sökülebilen parçalarının olmadığından emin olun. Oyuncağın yıkanabilir olmasına dikkat edin. Sivri köşeleri ve kimyasal boyalı olmamasına özen gösterin. Bu tür oyuncaklara en iyi örnek çekince kolu- bacağı uzayan minik peluş oyuncaklardır.

gelistirici-oyuncaklar1-2 yaş arası bebekler için oyuncak seçimi

Parlak karton sayfalar içeren resimli kitaplar seçmeye çalışın, camdan yapılmamış aynalar seçin, büyük büyük parçalara ayrılabilen oyuncaklar alın. Yutma tehlikesinden dolayı küçük parçaları olan oyuncaklar edinmeyin. Küçük yuvarlak nesnelerden kaçının ve sert köşeleri olan oyuncaklardan uzak durun.

2-3 yaş arası çocuklar için oyuncak seçimi

Bu yaş aralığındaki çocuklar için daha yaratıcılık içeren oyuncaklara yönelin. Örneğin oyun hamurları alın, büyük boya kalemleri ya da sanal oyuncakları da düşünebilirsiniz. Yine parlak ve renkli müzikli kitaplar tercih edin. Bunun yanında basit müzik aletleri, üstüne binebilecekleri vagon, araba, at tarzı oyuncaklar da tercih edebilirsiniz. Elekrikli ve kurşun metaryel içeren oyuncaklardan ve madeni para, oyuncak fasulye vb. ürünlerden kaçının!

yasa-uygun-oyuncak-secimi3-4 yaş arası çocuklar için oyuncak seçimi

Bu yaş grubundaki çocuklar için giydirip çıkarması kolay kıyafetleri olan oyuncak bebekler, elektrikli olmayan araba, kamyon, tren vb. seçebilirsiniz. Toplar, legolar, oyun hamurları ve kimyasal içermeyen kalem ve boyalar alabilirsiniz. Bu dönemde büyüklerin hayatına özenme çocuklarda başladığı için biz büyüklerin günlük hayatta kullandığı malzemelerin oyuncak versiyonları çok ilgi görecektir. Örneğin; oyuncak telefonlar, oyuncak tabak çanak, oyuncak kıyafetler vb. Bir diğer seçenek ise basit bulmaca ve yapboz tarzı oyunlardır. Elektrikli ve kurşun metaryel içeren oyuncaklardan, yanıcı maddelerden, küçük parçalara ayrılabilen oyuncaklardan kaçının!

4-5 yaş arası çocuklar için oyuncak seçimi

Bu dönemde çocuklar lego tarzı bloklar oluşturma oyunları, parmak baskısı, basit inşa oyuncakları, pilli oyuncaklar, kuklalar, kart ve çok oyunculu oyunlar, basit müzik aletleri ile zaman geçirmekten hoşlanırlar. Kitaplar, basit yapbozlar, 3 tekerlekli bisikletler de tercih edilebilir. Bu dönemde dart, tabanca tarzı fırlatmaya dayalı oyuncaklardan ve patlayıcı ve yanıcı olabilecek ürünlerden kaçının!

sakincali-oyuncaklar

5-8 yaş arası çocuklar için oyuncak seçimi

Artık hemen hemen büyümüş çocuğunuza paten, kaykay, kızak, bisiklet tarzı oyuncaklar alamaya başlayabilirsiniz. Tabii ki bu tür oyuncaklarda ilk düşünülecek şey gerekli güvenlik önlemlerinin alınmış olmasıdır. Uçurtmalar, pilli oyuncaklar, gelişmiş yapbozlar, büyüteçler, boyama setleri, fotoğraf makinaları bu dönemde seçilebilecek diğer oyuncak çeşitleridir.

8-12 yaş arası çocuklar için oyuncak seçimi

Bu yaşlarda çocuklarınıza el sanatları malzemeleri almaya başlayın, gelişmiş inşa oyuncakları seçin, büyük tren setleri, araba platformları gibi inşa edip üzerinde oynanabilecek oyuncaklar seçin. Yine bisiklet, müzik aletleri ve spor ekipmanları almayı düşünebilirsiniz.

İlgi alanlarına yönelik oyuncaklar seçin

Çocuğunuzun ilgisinin yoğunlaştığı alanlara yönelik oyuncaklar seçmeye çalışın. Örneğin çocuğunuz atları çok seviyorsa, ona oyuncak atlar alın. Belki bir gün hazır olduğunda gerçek bir ata binme eğitimi aldırabilirsiniz. Çocuğunuzun piyanoya ilgisi varsa, küçük oyuncak bir piyano ile başlayıp yavaşça ebatlarını ve özellikleri büyütün. Sonunda gerçek bir piyano çalmak isteyecektir.

Çocuğunuzun yeni oyuncağına ilgi gösterin

Çocuğunuza yeni aldığınız oyuncağı ona verirken çok ilgili olun, oturup onunla siz de oynayın, eğlendiğinizi gösterin. Çocuğunuza onun oyuncaklarının ve onun dünyasının ne kadar ilgi çekici olduğu hissini verin, bu durum hem onu mutlu edecek hem de oyuncaklarından daha çok zevk almasını sağlayacaktır.

Gerekli özeni göstermeden yaptığımız oyuncak seçimi belki de çocuğumuzun geleceğini belirleyecek bir durum oluşturacaktır. Bir çok ünlü müzisyenin bu başarıyı elde etmelerinin sebebinin çocukken ellerine tutuşturulmuş oyuncak bir müzik aleti olduğunu unutmayın!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.