Çocuklara Çarpım Tablosu Öğretme

  • Eğitim
  • 21 Mayıs 2014
  • 36.507 kez incelendi.

Birçok çocuk çarpım tablosu öğrenme konusunda büyük bir mücadele içine girer.

Bu mücadele sırasında da aileler onlara yardım etmeyi kendilerine borç bilirler. Bu sıkıntılı dönemi en kolay şekilde atlabilmeniz için çocuklara çarpım tablosu öğretme ile ilgili çeşitli yollar görebileceğiniz bu yazıyı dikkatlice okuyun. Bu süreçte zamana, sabıra ve bir plana ihtiyacınız olacak fakat sonuçta her çocuk gibi sizinki de çarpım tablosunu öğrenecek ve emeklerinize değecektir.

Çarpım Tablosu
Çarpım Tablosu

Yandaki çarpım tablosunu yazıcınızdan çıktı alıp kullanabilirsiniz. Öğrenme aşamasında çocuğunuzun aklı karışmaması için bu tabloyu dilerseniz 1’ler 2’ler 3’ler ayrı ayrı keserek, parça parça çocuklara çarpım tablosu öğretme yoluna gidebilirsiniz.

 Düzenli zaman ayırın

Her öğretme işinde olduğu gibi çocuklara çarpım tablosu öğretme işinde de belli bir disiplin gerekmektedir. Bahsettiğimiz hem çocuğun hem de sizin disiplininizdir. Çalışmak için belli bir zaman süresi belirleyin ve bu süre içinde ne çocuğunuzun ne de sizin başka hiçbir şey ile ilgilenmenize izin vermeyin. Konsantrasyonu dağıtabilecek her türlü dış etkenden uzak durun, örneğin TV’yi kapatın, cep telefonunuzun sesini kısın, sadece sizin olabileceğiniz bir odaya gidin v.b. Evde çarpım tablosu öğrenme için uygun şartları sağladığınız 15 dk lık bir çalışma bile saatlerce çalışmaya bedel olacaktır.

 Parçalar halinde öğretin

1,2 ve 3 ile başlayın. Yavaş yavaş bölümler halinde çarpım tablosu öğretmeye çalışın. Unutmayın çocuklarınız ilk öğrenmeye başladıklarında sadece ezber yapıyor olacaklar, onlardan matematiksel hesaplar sonucu çarpım yapmalarını bekleyemezsiniz. Bölümler halinde ezberlemek, çarpımları birbirine karıştırmalarını biraz olsun azaltacaktır.

  • Eğer çocuğunuz çarpım işleminde zorlanıyorsa, işlemi toplamaya çevirerek anlatmaya çalışın. Örneğin; 3 x 4 yerine 4+4+4
  • Çocuklarınızın okul kitaplarını ve öğretmenlerinin öğretme yollarını inceleyin, o bilgileri destekleyecek şekilde anlatmaya çalışın. Bu durum çocuğunuzun aklının karışmasını engelleyecektir.

Tablodaki ipuçları

Dolu Çarpım Tablosu

Dolu Çarpım Tablosu

Çocuklarınıza 2 x 5 ile 5 x 2 nin aynı şey olduğunu anlatın. Dolayısıyla tablodaki tüm çarpımların yarısını öğrendiğinde zaten tamamını öğrenmiş olacaktır. Bunun yanında örneğin 2’ler, 3’ler, 4’leri öğrendiklerinde zaten geri kalan 5,6,7,8,9 ların ilk 4 sırasını ezberlemiş olacaklarını onlara anlatın.  Yandaki tablo üzerinde yatay ve dikeydeki mavi boyalı sayıların çarpımının kesiştikleri karedeki sayı olduğunu çocuğunuza iyice açıklayın ve bu tablo üzerinde dikkat çeken ayrıntılar üzerinde çalışın. Örneğin;

Tüm 5 ile çarpımların sonucunda çıkan sayı 0 veya 5 ile bitecektir.

9 ile çarpımların sonucunda çıkacak sayının rakamlar toplamı yine 9 olacaktır. ( 18 — 1+8=9 ,   27 — 2+7=9 v.b.)

 

 

Boş Çarpım Tablosu

Boş Çarpım Tablosu

Çarpım Tablosu Alıştırma

Çarpım Tablosu Alıştırma

Bu tablonun boş halini ve alıştırma sayfasını çıktı alıp, çocuğunuzun boşlukları doldurarak alıştırma yapmasını sağlayın. Çocuklarınıza ezberledikleri kısımlarda rastgele zamanlarda sorular sorun, tekrar yapmalarını sağlayın. Bildikleri zaman onları ödüllendirin.

 

 

 

9lar Çarpımı İpucu

9lar Çarpımı İpucu

 

 

 

9’lar için resimde de görebileceğiniz üzere parmaklarla çözüme ulaşabileceği şu basit yöntemi öğretin. İki elin parmaklarını açın. 1×9 için 1. sıradaki parmağınızı kapatın, kapattığınız parmağın önündeki ve arkasındaki parmakları ayrı ayrı sayın, 1×9 için ilk parmak kapatıldığından önünde parmak olmayacak sadece arkasında 9 parmak olacaktır, böylece sonuç 9 olacaktır. 2×9 için 2. sıradaki parmağınızı kapatın, kapattığınız parmağın önünde 1 , arkasında 8 parmak vardır, böylece sonuç 1 ve 8 den oluşan 18 olacaktır. Bu şekilde sırayla tüm parmakları kapatmak şeklinde işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Yukarıdaki ipuçları ve tablolar ile çocuklara çarpım tablosu öğretme konusunda üzerinizden büyük bir yük atacağınızı tahmin ediyoruz. Şimdiden kolay gelsin.

 

 

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.