Çocuğun Keşif Yolculuğu

  • Eğitim
  • 2 Aralık 2012
  • 2.338 kez incelendi.

Adım atmaya başlamasından sonra miniğinizin ilk işi, etraftaki tüİçerikm objeleri itmek, sallamak hatta kırmak olabilir. Çocuğunuzun geçici bir süre görülecek bu davranışların altındaysa keşif merakı yatıyor!

Çocuklarda 1-2 yaş artık yürüyebiliyor olmanın tadını çıkarma dönemidir. Aynı zamanda yeni nesneler keşfetme zamanıdır. Bir kaç ay öncesine kadar sessiz sessiz  oyuncaklarıyla oynayan çocuğunuzun her tarafı kurcalamaya başlayan hallerine şaşırmayın. Çünkü bu onun gelişimi için çok önemli bir dönemdir. Size düşen görev bu keşif yolculuğunda onu tehlikelerden nasıl koruyabileceğinizi bilmenizdir. Her bulduğunu ağzına sokma eğilimi bulunacağından tehlikeli bir dönemdesiniz.Prize parmak sokmak gibi bazı davranışlar çocuk için risktir. Anne- babanın bu konuda biraz kollayıcı olması ve tehlikelere karşı tedbirler alması gerekir. Ama bu asla çocuğa ‘onu yapma, bunu yapma’ gibi baskıcı bir tutum içerisine girilmesi gerektiği anlamına gelmez. Daha küçük anlamaz dememeli, çocukların herşeyi model aldığını unutmamalıdır.

Çocuğun Keşif Yolculuğu ‘nda onları doğru yönlendirin!

Çocukların hareketlenmeye başladığı bı keşif döneminde anne babalara pek çok görev düşmektedir. Tehlikeli olduğu halde bazı eşyalara dokunan, her istediğini yaptırmaya çalışan, çocuğa bir yetişkinmiş gibi doğru ve yanlışların açıklanması, basit sorumluluklar verilmesi, ona güvenildğinini hissettirilmesi, ağladığından her an yanından olunmaması çok önemlidir.

 

  Çocuğun Keşif Yolculuğu sırasında  her ağladığında yanında olmayın!

Ağladığında hemen istediği  yapılan çocuk ağlamayı huy haline getirmeye başlar, ilerleyen dönemlerde bu yüzden problemler yaşanır.

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.