Bebeklere Yürümeyi Öğretme

 • Eğitim
 • 4 Haziran 2014
 • 35.410 kez incelendi.

Oturma, sürünme ve emeklemeyle devam eden süreçte bebeklere yürümeyi öğretme için yapabilecekleriniz var!

Bebekler 4. aydan itibaren başlayan ve 15. aya kadar devam eden bir oturma, sürünme, emekleme ve sonunda kendi başına yürüme sürecini yaşarlar. Bu süreçte bebeğinize ilk adımlarını atabilmesi için gereken özgüveni sağlayabilmesine bazı ipuçları ile yardımcı olmanız mümkündür.

Surprised little girl.Bebeklerde Oturma : 4-7 aylık

Bebeklerin arkalarında bir destek olmadan oturmayı öğrenmeleri, onların yürümeye giden yollarındaki ilk aşamadır. Desteksiz oturma işlemi, yürürken ihtiyaç duyacakları kas gücünü kazanmaları için çok önemlidir.

Ne yapabilirsiniz: Bu aylarda onunla oyun oynarken, kaslarının çalışması sağlamak amacıyla öne geriye, sağa sola uzanarak hareket etmesini sağlayacak aktiviteler yapılması yararlı olacaktır. Örneğin ilgisini çekecek bir topu, arkasına doğru yuvarlayıp, ona dönerek uzanmasını sağlayabiliriz.

 bebeklerde-emeklemeBebeklerde Emekleme : 7-10 aylık

Bebeklerde emekleme sürecinde en önemli nokta bebeğinizin kol ve bacaklarını senkronize olarak hareket etmesini öğrenmesidir. Çünkü aynı senkron işlemini yürüme sırasında da kullanacaktır.

Ne yapabilirsiniz: Odalarınızda ona güvenli şekilde emekleyebileceği bir mekan yaratın. Odayı bir uçtan diğer ucuna emeklemesini sağlayacak ilgi çekici oyuncaklar bulundurun. Emeklemesi bitince ona sevgi gösterin, iyi bir şey yaptığını hissettirin.

 tutunup-ayaga-kalkmaTutunup Ayağa Kalkma : 8 aylık

Bebekleriniz kendini yeterince güçlü hissetmeye başladıklarında, meraklarının peşinden gitmeye başlarlar. Mobilyalara, anne-babaya vb. tutunup ayağa kalkmaya çalışırlar. İşte tam bu evrede onunla desteksiz dengede durma çalışmaları yapmaya başlayabiliriz.

Ne yapabilirsiniz: Bebeğinize, tutunup kendini yukarı çektikten sonra nasıl dizleri üzerinde yere çökebileceğini gösteren egzersizler yapın. Bu egzersizler ilk adımlarını atmaya başladığında düşmeleri azaltacaktır.

yardimla-yurumeYardımla Yürüme : 8-9 aylık

Bebeklere yürümeyi öğretme yolunda bir diğer aşama da yardımla yürümedir. Bebeğiniz tutunup kendini yukarı çekebilmeyi öğrendiğinde ve ellerinizden destek alıp dengede durmaya başladığında, onu koltuk altlarından tutarak ufak ufak adımlar atması için yardımcı olabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz:Bu aşamada işin sırrı sürekli alıştırma yapmaktır. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız, bebeğiniz ayakları üzerinde yürüme fikrine o kadar çabuk alışacak ve psikolojik olarak da fiziksel olarak da yürümeye daha çabuk hazır olacaktır.

 destek-alarak-yurumeDestek Alarak Yürüme : 8-9 aylık

Bebeğiniz gerekli özgüveni kazandığında mobilyalardan veya duvarlardan destek alarak yürümeye başlayacaktır. İşte anne ve babaların en çok endişelenecekleri dönem gelmiş bulunmakta, artık bebeğinizi bıraktığınız noktada bulma gibi bir şansınız yok. Evin içinde ordan oraya kendi başına gezinmeye başlayacaktır. Bu aşamada dikkat edilecek nokta, evinizin tamamen bebeğiniz için düşme, çarpma gibi durumlara karşı güvenli hale getirilmesidir.

Ne yapabilirsiniz: Bebeğinizi destek alarak yürüme konusunda cesaretlendirin. Oda içinde kendi başına dolaşmaya başladığında onu engellemeyin. Sizin yapmanız gereken oda içinde düşebileceği yumuşak bir zemin ayarlamaktır.

Bebeklerde Ayakta Durma : 9-12 aylık

Bebeklere yürümeyi öğretme sürecinde anahtar nokta dengedir. Bebeğiniz birkaç saniyeliğine de olsa kendi başına dengede durmaya başladıysa, yakında ilk adımlarını atmak isteyecek demektir.

Ne yapabilirsiniz: Dengede durma işini bir oyuna çevirin. Onunla beraber yere oturun ve ellerinden destek verip ayağa kalkmasını sağlayın. Ellerini bırakıp ne kadar dengede durabildiğini ölçün. Yine her zamanki gibi her denemeden sonra ona sevgi gösterip, iyi birşey yaptığını anlamasını sağlayın.

bebeklerde-ilk-adimlarBebeklerde İlk Adımlar : 9-12 aylık

İlk adımlar hem bebeğin kendisi hem de ailesi için çok önemli anlardır. Yeterli kas gücüne erişmiş bebeklerde ilk adımları atmak tamamen cesaretlendirme ve özgüvene dayalı bir durumdur.

Ne yapabilirsiniz: Bu aşamada yine alıştırma çok önemlidir. İlk adımlarını atma cesaretini göstermiş bebeğin bu duruma alışmasını sağlamak için destekle başlayıp desteksiz yürüme alıştırmaları yapmak gereklidir.

Bebeklerde Yürüme : 12-15 aylık

Yürümeye başlamadan önce düzenli ayakta durmalar ve birkaç adım atmalar gerçekleşecektir. Bu dönemde bebeğinizi cesaretlendirmeye ve alıştırma yapmaya devam edin. Unutmayın bazı bebekler emeklemeyi daha kolay bulup tercih edecektir. Yürüme alıştırmaları ile onu yürümeye teşvik etmelisiniz.

Ne yapabilirsiniz: Yapabildiğiniz kadar çok onu yürümeye teşvik edin. Denemeleri sırasında düştükçe sürekli kaldırıp yürümeye devam etmesini sağlayın.

 bebek-yurutecleriBebek Yürüteçlerine Dikkat !

Birçok bebek gelişimi uzmanı bebek yürüteçlerinin bebeklere yürümeyi öğretme sürecini uzattığını, asıl önemlisi yürüteçler ile yaşanan kazalar sonucu ciddi yaralanmalar oluşabileceğini savunuyor. Örneğin Kanada’da bebek yürüteçleri satışı yasaklanmıştır. Amerikan Pediatri Akademisi de yaptığı araştırmalar sonucu bunu destekler tavır göstermektedir.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 7 yorum yapıldı:

 1. barış dedi ki:

  Benim oğlum daha yürümeye alişamadı 11aylık hwm emekleyemiyor bile yuvarlaniyor ne yapmak gerekiyo

  1. admin dedi ki:

   Sadece bilgilendirici yazılar ile size yol gösterebiliriz. Kişisel olarak bebeğinizle ilgili bir yorum yapmak mümkün değildir, bir bebek doktoruna danışmanız daha doğru olacaktır.

 2. Yeliz dedi ki:

  Benim kizim 8 temmuz 2015 dogumlu bir ay oncesine kadar kendi kendine 5 6 adim atiyordu ama simdi bir adim dahi atmiyor hemen yere cokuyor ve emekliyor ayakta tek basina duruyor bi yerlerden tutunarak yuruyor tek elini tutup yuruyor ama kendi badina adım atmayi unnutu ne yapabilirim

  1. admin dedi ki:

   Bu konuda doktor yardımı almanız gerekmektedir. Biz sadece bilgilendirici yazılar paylaşıyoruz. Sizi herhangi bir şekilde yönlendirmemiz mümkün değildir.

 3. Yeliz dedi ki:

  Benim kizim 8 temmuz 2015 dogumlu bir ay öncesine kadar 5 6 adim atyordu ama şimdi bir adim dahi atmiyor hemen yere çöküyor emekliyor bu yerlerden tutunup gidiyor destek almadan ayakta durabiliyor oyun oynuyor ama eskisi gibi hiç adim etmiyor ne yapabilirim.

 4. Tuğba dedi ki:

  Merhaba benim oglum 11 aylık sürekli elinden tutup yürümek istiyor oyun oynamak istemiyor sürekli sıkılıyor 2 haftadır hep ellerinden tutup yurutuyoruz oğlum emeklemedi surunuyo bi süre sonra ondanda sıkılıyor ağlamaya başlıyor 2 haftadır yürümek istiyor ne yapmalıyım bebegimin yurumesi icin

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.