Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır

  • Beslenme
  • 9 Mayıs 2014
  • 22.804 kez incelendi.

Taze yumurta nasıl anlaşılır diyorsanız, işte pratik bir yöntem!

Çocuklarınıza bayat yumurta yedirme riskine girmemek için pratik ipuçlarıyla yumurtada taze bayat ayrımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Su dolu bir kabın içine yumurtanızı bırakın, suya bıraktığınız yumurta eğer yatay bir şekilde dibe çökerse yumurta taze demektir. Suya bıraktığımız yumurta dibe çöker fakat tam yatay durmaz ise yaklaşık 1 haftalık bir yumurtadır ve halen yenmesinde sakınca yoktur. Yumurtanız dibe çöker ama dik bir şekilde durursa, yaklaşık 2-3 haftalık bir yumurtadır, yenmesinde henüz sıkıntı yoktur ama saklama koşullarınıza göre bayatlamaya yüz tutmuştur. Son olarak da yumurtanız su yüzeyinde yüzüyorsa yumurta bayatlamış demektir. Bu duruma gelmiş bir yumurtanın tüketilmesi sakıncalı durumlar yaratabilir. Aşağıdaki resimden de yumurta tazelik testini kolayca anlayabilirsiniz.

 

taze-yumurta-testi

Yukarıdaki yumurta tazelik testi dışında yumurtanın tazeliğini anlamanın bir diğer yolu da şöyledir.

Yumurtanızı bir tabağa kırdığınızda, taze yumurtada görülecek görüntü şudur; sarısı dağılmaz ve şişkin, toplu bir haldedir, rengi parlak, canlı bir sarıdır ve beyaz kısmı ise akışkandır.

Yumurtanızı tabağa kırdığınızda bayat yumurtanın görüntüsü ise şöyle olacaktır; sarısı dağılır veya yassı bir şekilde toplu durur. Sarısının rengi parlaklığını yitirmiştir. Beyaz kısmı ise yeteri kadar akışkan değildir.

Yumurtaların tazeliğini koruması için

Yumurtaların daha uzun ömürlü taze kalabilmelerini sağlamak için saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Mümkün olduğunca karton kutuları içinde buzdolabında saklayın. Yumurtayı tüketmeden hemen önce yıkamak hijyen için gereklidir, fakat yumurtayı buzdolabına koymadan önce değil de vakti gelip kullanmak için dolaptan çıkardığınızda yıkayın. Çünkü yıkama işlemi yumurta etrafındaki koruyucu tabakayı zayıflatacaktır. Ayrıca yumurtalarınızı çok keskin kokulu besin maddeleri ile yanyana bulundurmamaya çalışın, kabuklar koku çekebilir.

Yumurta Pişirme Süreleri

rafadan-yumurta

Rafadan Yumurta

Rafadan yumurta için yumurtamızı suya koyduktan sonra 3 dk. kaynatmak yeterlidir. Pratik olarak içimizden 100 e kadar saydığımızda yumurtamız rafadan olarak hazır olur.

kayisi-kivaminda-yumurta

Kayısı Kıvamında Yumurta

Kayısı kıvamında yumurta için ise kaynama süresi yaklaşık 4dk dır.

kati-yumurta

Katı Yumurta

Katı yumurta için ise 6-7 dk. kaynatmak gerekecektir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.