Çocuklarda Meyve Tüketimi

  • Beslenme
  • 7 Aralık 2012
  • 2.871 kez incelendi.

Çocuklarda meyve tüketimi ne işe yarar?

Dengeli beslenme alışkanlığı edinebilmek küçük yaşlarda başlar. Meyvelerin önemi de çocuklarda henüz ufak yaşta iken öğretilmelidir. Çoğu zaman çocuk anne ve babanın aynasıdır. Tıpkı ailedeki beslenme şeklinde olduğu gibi. Sağlıklı beslenen, meyve tüketimine önem veren ailelerdeki çocuklarda anne ve babasını model aldıkları için yeterli meyve tüketmektedirler. Hatta bazen meyve yemek onlar için ödül olarak görülmektedir. Kimi çocukların, meyve tüketileceği zaman beklenmedik bir sevinç heyecan yaşadıklarını görebilirsiniz.

Meyvenin bir çok hastalığın oluşumunda koruyucu vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden dolayı vücut, hastalıklara karşı direnç kazanır. Kemik yoğunluğunu artıran özelliği ile meyve, çocukların gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Günlük meyve tüketimi 6 ay- 1 yaş arası çocuklarda 1 porsiyon, 1-6 yaş arası çocuklarda 2 porsiyon, 6-16 yaş arası olanlarda ise 3 porsiyon olarak önerilmektedir.

Bebeklerde ek gıdalara başlayan anneler için doktorların önerisi, mutlaka ek gıdaya başlarken ilk besinin meyve püreleri olmasıdır. Elma ve şeftali püresi genel olarak ilk tercihler olmalıdır. Kivi çocuk gelişiminde büyük bir yere sahiptir.

Çocuklarda Meyve Tüketimi önem verilmesi gereken bir beslenme alışkanlığıdır.

 


Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.