Yenidoğan Bebeğin Yıkanması

Bebek dünyaya geldikten en az 12 saat sonra yıkanmalıdır. Vücudun yumuşak bir bezle silinmesi bu aşamada yeterlidir. Tam olarak banyo yapması için en az 2 -3 gün geçmesi gerekmektedir. İlk banyosunu yaptıktan sonra ise hergün ya da gün aşırı yıkanabilir.

Bebeğin sağlıklı bir cilde sahip olması için b ebeğin banyosu titizlikle yapılmalıdır. Aynı zamanda banyo süreci  anne ile bebek arasında sevgi ve iletişim bağlarının kuvvetlenmesi açısından önemli bir zamandır. Bebeğin günaşırı yıkanması yeterlidir. Ancak, bu durum abartılmamalıdır . Her mamadan sonra yüzünün veya  her alt değiştirmeden sonra bezli bölgenin temizlenmesi yeterli olacaltır.

Önemli bir konuda bebek maması yeni yediyse hemen banyo yaptırmanız kusmasına neden olacaktır. Bazı anneler bebeklerini sabahları yıkarken, bazıları da akşamları son emzirmeden önce yıkarlar.. Her ikisi de  uygundur, çünkü böyle bir durumda bebeğiniz belli bir tempoya alışır. Ancak  bazen koşullara göre değişiklik yapılabilir.

Yıkamaya Başlamadan Önce Yapılacaklar:

Banyo için gerekli olacak tüm eşyaları elinizin altında bulundurun. Eğer kış mevsiminde iseniz odayı önceden ısıtmanız da fayda vardır.
Önce bebeğin başını tutarak , kolunuzu bebeğin ensesinin  altına yerleştirin ve boyun altından bebeği kavrayın. Diğer elinizle poposundan kavrayıp kucağınıza alın ve sakinleşmesi için konuşun. İlk  önce yavaşça ayaklarını suya sokun ve ardından tüm vücudunu bırakın. Siz ne kadar sakin olursanız o da o kadar sakin olacaktır. Elinizle nazikçe bebeğinizin üzerine suyu yavaş hareketlerle atın ve suya alışmasını sağlayın.

Sonra iki elinizle bebeğin başından tutarak onu suyun üzerinde yüzdürür gibi hafifçe bırakın.Korkmayın  bunu bebekler çok severler.

Bebeğiniz bazen huzursuz olduğunda, bebeğinizi bu şekilde rahatlatabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde yaparsanız daha rahat  uyumasını sağlamış olursunuz.Hatta bunu yaparken sabun gibi maddeler kullanmadan duru su ile yapmanız onu daha rahatlatacaktır.

Bu işlemleri gerçekleştirmeden  tecrübesizseniz ve kendinize güvenemiyorsanız  ilk sefer için  birden fazla kişiyle banyo işlemini yapabilirsiniz. Yeni doğan banyosuna başlamadan önce mutlaka  kişinin  ellerini güzelce yıkaması gerekir . Göbek bağı düşmemiş bebekleri yıkarken biaz daha dikkatli olun. . Göbekbağı zamanla kendi düşeceği için kesinlikle siz ellemeyin.  Banyo sonrası bebeğinizi fazla bekletmeden  temiz ve yumuşak havlularla güzelce kurulayın ve gerekli sıcaklığa sahip bir ortamda tutun. Bebeğinize bez, sünger tarzı şeyleri   az sürtün hatta sadece üzerinde gezdirin. Baş kısmını yıkarken ağzına ve kulaklarına sus kaçırmamaya özen gösterin. Kulakları için  parmaklarınızı gezdirmeniz yeterlidir.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.