nimodilat qlaira droga naprux 500 mg aucic precio dexalergin n dom polienzim 200

Uyku

Sağlıklı bir gelişim için gerekli önemli etkenlerden biri de düzenli uykudur. Yenidoğan bir bebekte gündüz gece kavramı oluşmamış olduğundan uykuları düzensizdir. Günlük ortalama 16-18 saat uykuda geçer. Bu saatin ancak 8-9 saati gece zaman dilimine aittir.

Yenidoğan bebek sık sık uyanır. Onun için, henüz derin Uyku yoktur.

Bebeklerin derin uykuya geçme zamanını gevşeyip kendilerini bırakmalarından anlayabilirsiniz. Uyurken bebeğin kolunu hafifçe kaldırıp bıraktığınızda uyanmıyorsa artık derin uykuya geçmiş demektir.

Bir yaşını tamamlamış çocuklar için gündüz uykusu 1-2 saat olmalıdır. Geceleri ise 10 ile 12 saat süre ile uyurlar. Bu durum her çocukta aynı şekilde olmaz. Haftalar boyunca uyku düzeni normal olan bir süreç beklemeyin.

Geceleri ağlayarak uykudan uyanan bebek için ilk tavsiye; hemen yanına gitmeyin. Biraz sakinleşmesini bekleyin. Eğer sakinleşmiyorsa yanına gidebilirsiniz. Yanına gittiğinizde ciddi bir sorun olmadığından emin olduktan sonra onunla kucağınıza almadan konuşarak onu sakinleştirin. Hemen kucağınıza almanız onda alışkanlık haline gelir.

Uyku sırasında önemli bir faktörde odadaki ışık faktörüdür.

Gündüzleri mutlaka ışık alan yerde, geceleri de karanlık az ışık olan yerde uyutun. Geceleri acıktığı için veya altını pislettiği için uyandığında ışığı yakmadan ihtiyaçlarını giderin ki uykusu dağılmasın. Uykusuz bebek her zaman sizin için zor bir bebek olur.

Her bebek aynı zaman uykuya dalacak diye bir zorunluluk yoktur.

Önemli olan miniğin uykuya doymasıdır. Aynı zamanda bebeğin uyku düzeni önemlidir. Bunu huzursuz olup olmamasından anlayabilirsiniz.

Uykusu gelen bebeği hemen yatağına yatırın. Kucakta ya da sallayarak uyumasını sağlamayın. Ayrıca yalancı emzik kullanıyorsa mutlaka uykuya daldıktan sonra memeyi ağzından çıkartın.

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.