Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri kalıcı dişlerin yerini tuttuğu için bu dişlere çok iyi bakılmalıdır. Bu süt dişlerinin çürüyü dökülmesi ağız yapısında kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. 6 yaşına kadar çocuklar beslenmelerini bu süt dişleri ile yapacağı için bu dişlerin kısa sürede dökülmesi beslenme bozukluğuna yol açabilir. Ağız içindeki bakımsız çürük dişler kötü bir görüntüye sebep olur. Çocuğun kendine olan güveni ve ifadesi için sağlam bakımlı dişler gereklidir. Nadir de olsa bebekler dişli çıkabilir ya da 15. aydan sonrada çıkabilir. Diş çıkarma süreci genellikle genetik yapıdan kaynaklanabilir. Süt dişleri çıkmaya başlar başlamaz dişler günde 2 ile 3 kez arasında fırçalanmalıdır. 3. yaşından sonra ise çocuğa dişlerini kendi fırçalaması için yardımcı olunmalıdır. Çocuklar ailelerini taklit ettikleri için birlikte aynı anda fırçalamanızda fayda var.

Çocukların diş fırçalarını seçerken yumuşak olmasına özen gösterin. Macunların fluroid içermesi diş çürümesini önlediği için bu özellikte olanları alın. Tatlandırılmış, şekerli diş macunlarını almayın.

Bebeğin beslenmesinin kalsiyum ve d vitamini içeren şeylerden oluşmasına dikkat edin. Çürükleri önlemek adına emziği kesinlikle şekerli bir şeye bandırıp vermeyin.

İlk aylarda fırçalama sırasında macun kullanmasına izin vermeyin. Bunun amacı fırçalama alışkanlığı edinmesini sağlamaktır. Her altı ayda bir fırçaların yenilenmesi gerektiğini atlamayın.

Şeker çocuklarda diş çürüklerinin başlıca nedenidir. Özellikle gece yatarken alınan şekerli gıdalar diş açısından son derece zararlıdır.

Diş çıkarması ne beslenmenin ne de gelişiminin tam olarak bir göstergesi sayılmaz. Bebek dengeli yeterli beslendiği halde diş çıkarması geç olabilir.

Şekerlerin dişlere verdiği zararı asitliği etkiyi bir nebze azaltmak için bir parça peynir yedirmek çok yararlıdır.

Süt dişlerinin ne kadar önemli olduğunu unutmayın!

 


 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. Mine Kadioglu dedi ki:

    Tebrikler süper site.

  2. Hacer Muratoglu dedi ki:

    Tebrikler süper site.

  3. Mehmet Berkun dedi ki:

    yararlı olmuş

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.