Prematür Bebek

38 haftadan öncesinde doğumu gerçekleşen bebekler Prematür Bebek olarak bilinir.

Bu bebekler 1500 gr üzerinde doğduklarında ve önemli bir problemi olmadığı takdirde anne sütünü alabilirler. Onlar için en ideal besin kaynağı anne sütüdür. Erken doğan ve anne sütü almakta sorun yaşayan prematür bebekler için özel mamalar verilir. Bu mamalr özel hekim tarafından belirlenir.

Prematür bebeğin bakımı da farklıdır. Mesela oda sıcaklığı normal bebek oda sıcaklığından daha yüksek olmalıdır. Ortalama 24-26 derece. Prematür Bebekler normal doğan bebeklere göre daha fazla üşüdüklerinden anne sütünü almaları da daha azdır. Bu nedenle oda sıcaklığı çok iyi ayarlanmalıdır.

Prematür Bebek 

Prematür Bebek beslenirken yutmaları daha az gelişmiş olduğu için sık aralıklarla azar azar verilmelidir. Prematür bebeklerde kemik gelişimi sorunu ve kansızlık problemi olma ihtimali yüksek olduğundan D vitamini takviye edilmelidir. Uzman doktor kontrolünde folik asit ve e vitamini de verilebilir. Erken doğan bebeklerin aşıları normal doğan bebeklerde aynı zamanda yapılabilir.Ancak sık rastlanan bir sorun var ki bu da erken doğan bebeklerin aşı sonrası aşıların yan etki yapması. Bu yüzden bazı uzmanlar prematür bebeklerin aşılarını belli bir ağırlığa gelince yapmayı önermektedir.

Erken doğan bebeklerin ek gıdaları da aşıları gibi geç verilmelidir. Normal bir bebekte 6. aydan sonra başlanan ek gıdalar prematür bebek için 7.aydan sonra başlanmalıdır.

İyi bir bakım sonucunda prematür bebek  2- 3 yaşına geldiğinde normal zamanda doğan bir bebeğin ölçülerine ulaşmış olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.