Ninnilerin Bebek Gelişimindeki Önemi

Annelerin yavrularını uyutmak için çaba harcadığı zamanlardan biridir ninni zamanları. Hatta kimi zaman ninnileri söyleyen mi söyleten mi önce uyuyakalır bilinmez.  Araştımacılar bebek ninnilerinin, bebeklerin algılama, işitme yeteneğinin gelişme sürecinde çok faydalı olduğunu söylerler. Çocuklarda öğrenme yeteniği en çok 3-10 yaş arasındaki süreçtir. Bu sürecin hemen başında annelerinden duydukları ninniler sihirli kapının anahtarı olarak tanımlanır. Ninniler, şarkı söyleme yollu terapidir.Ninniden, masaldan yoksun büyümüş çocuklarda hayal gücünde yoksunluk, konuşma becerisinde zayıflık  ve oyun yeneteği konusunda eksiklik görülür.

Miniklerinize ninni söylediğinizde çocuklar ilişkilerinde duygusal oldukları için, söylediğiniz ninni sayesinde sevgiyi öğrenecek ve aranızdaki ilişki daha da kuvvetlenecektir. Ninni söylerken bebeğinize dokunun ve ona gülümseyerek ninni söyleyin. Bebekleri ihmal ettiğinizde beyin gelişimi tam olarak sağlanamaz. Bebeğinize günde 3 kez 15 dakikalık aralıklar masaj yapın ve yumuşak bir sesle gülümseyerek, tenine dokunarak ninniler söyleyin. Bebekler kendilerini ifade etmek için kelimeleri kullanamayacağı için, değişik sesle çıkarırlar ve yüz ifadeleri değişir. Bu ifadelere karşı duyarlı olduğunuz takdirde size olan güvenleri artacaktır.

Ninniler öğrenmede güçlük çeken minikleri için çok faydalıdır. Çocuğun konsantre olabilme, algılama yeteneğinin gelişmesi, hiperaktif çocuklarda denge sorununun en aza indirilmesinde, çevre ile iletişimin iyi gelişmesinde, gerginliklerinin azalmasında, korunma duygusunun artmasında, kendini ve başkasını doğru algılayabilmesinde önemli bir yere sahiptir.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.