Mamaların Hazırlanması

Bebeklerin beslenme ile ilgili gereçleri kaynatılarak sterilize edilmelidir. İlk tercihiniz cam biberon olmalı ve biberonlar mutlaka kaynatılmalıdır.

Mama için hazırlanan su 10 dakika kaynatıldıktan sonra yaklaşık 60 C oluncaya kadar soğuması beklenir. Kaynar su ile hazırlanan mamaların besin değerinin azaldığını unutmayın.

Doğru ölçüde hazırlanan mama biberona konur ve ağzı sıkıca kapatılır. Daha sonra iyice çalkalanır. El bileğine 1-2 damla damlatıldıktan sonra ısısı kontrol edilerek bebeğe verilir.

Mamalar sulandırılırken kesinlikle süt değil su kullanılmalıdır. Sütün besin değeri göz önüne alınarak sulandırılan mamalar kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Kullandıktan sonra arta kalan mama bir daha kullanılmamalıdır.

Mamayı ısıtmanız gerekirse sıcak su içinde ısıtın. Isıtılmış mamayı bekletmeden verin. Sıcak olarak bekleyen mamada mikroplar çabuk çoğalır.

Bebekleri biberonla beslerken anne memesi emer pozisyonda besleyin. Sırtüstü düz durumda olmasın.

Önemli bir ayrıntıda mamaların üzerinde yazan bilgi içerikli ayrıntılar sadece mama ile beslenen bebekler içindir. Ek gıdalara geçildiğinde hala aynı ölçüde mama verilmemesi gerekir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.