Lohusa Şerbeti Kaynar Tarifi

Sütü arttıran Lohusa Şerbeti Kaynar Tarifi

Diğer adı lohusa şerbeti olan kaynar eski adetlere göre doğum gerçekleştikten sonra pişirilir ve doğumu haber vermek adına komşulara akrabalara ikram edilirdi. Bebek erkek olduysa sürahiye kırmızı kurdela, bebek kız ise kırmızı tülbent bağlanarak cinsiyetine göre hazırlık yapılırdı.

Çeşitli baharatlarla hazırlanan kaynar yani lohusa şerbeti asıl yeni doğum yapmış anne için çok şifalıdır. Anne sütünü arttırma özelliği ile kaynar 7 çeşit baharatların karşımı ile hazırlanır. Üzerine tarçın ve dövülmüş ceviz ilave edilerek çay bardaklarında ikram edilir. Bazı lüks cafelerde şifa çayı olarak geçen içecek aslında kaynar’dır.

Ayrıca 7 türlü baharattan hazırlanan kaynar balla karıştırılarak lohusa olan bayana hamamda sürülür ve dinç kalması sağlanır. Spa merkezlerinde uygulanan bir çeşit masaj yöntemidir.

Kaynarın kokusu evde yeni bebek olduğunun anlaşılmasına yeter.

İşte Lohusa Şerbeti Kaynar Tarifi için Malzemeler

Tarçın

Karanfil

Zencefil

Havlıcan

Yeni bahar

Zerdeçal

Kakule

1 kg şeker

1 litre su

Lohusa Şerbeti Kaynar Tarifi ve yapılışı

Şeker ve suyu birlikte tencerede eritin. Baharatları doğru dan veya bir tülbente sararak tencerenin içine atarak 5-10 dakika kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra ateşten alınıp dinlendirilmeye bırakılır. Servis edileceği zaman sıcak içilen kaynarı tekrar kaynatın ve fincanlara ağır bir tadı olmaması için fazla doldurmadan koyun. Ayrıca malzeme miktarlarını da ölçülü kullanın. Yani tarçın için 1-2 çubuk tarçın. bir tutam zencefil, 2-3 karanfil, bir tutam havlıcan gibi…

 

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.