İştahsız Çocuk

İştahsızlık aslında çoğu, annelerin yanlış yorumlarıdır. Gerçek iştahsızlık aslında yok denecek kadar azdır. Çocukların iştahsızlıklarını genelde anneler söyler. Çocuklar için bu sorun değildir aslında. Anneler çocuklarının ne kadar çok yerse o kadar daha sağlıklı olacağını sanırlar. Hatta boylarının daha uzun olacağına bile kendilerini inandırırlar. Aslında boy özelliğinin genetik olduğunu bilmezler. Beslenme boy uzunluğunu ikinci derece de etkilemektedir.

Yeterli beslenme ve elbette gelişmenin de önemli bir unsurudur. Ancak fazla yemek yeme sağlıklı beslenme demek değildir. Çocuklarda iştahsızlık, çocuk ve anne arasında çekişmeli bir görüntüden başka bir şey değildir.

Büyükbabalar ve büyükanneler çok sevdiklerini torunlarının çoğu isteğini yapmaya çalışırlar. Hatta torunlarına gizli gizli bir şeyler yedirme işini çok sık yaparlar. Bu şekilde yaptıkları içinde çocuğun kendi anne ve babasının koymuş olduğu kuralları çocuğun gözünde yıkmış olurlar. Sık yapılan bu davranışlar çocuğun iştahını kapamakla kalmaz onların aşırı şımarmalarına neden olur.

Çocuklarının iyi beslenmediğini düşünüp doktora götüren anne ve babalar genelde çocuklarını eğlence sırasında besledikleri için bu tür düşünceye kapılmışlardır. Oysaki yapılan kontrollerde büyük olasılıkla çocuğun kilo ve boy problemi olmadığı ortaya çıkar.

Bebekler doğduktan hemen sonra emzirilir. Çünkü acıkmış olarak doğar. Acıkan bebekler huzursuz olacağı için anneler bunu fark eder ve bebeği besler. Bu durumda normal bir beslenme ilişkisi oluşmuş olur.

Bazı anneler ise bu sinyalleri daha az anlamaktadır. Her ağladığında bebeği besleyeceğini sanıp yanılır.

Çocukları daha iyi beslensin diye ısrar eden ebeveynler çocukların eline silah verirler. Çünkü çocuklar bunu kullanmayı çok iyi bilmektedirler.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.