Evde Bebek Fotoğraf Çekimi

Evde bebek fotoğraf çekimi yapmayı tüm anneler ister.

Bebekler o kadar hızla büyür ki kaçırıp fotoğrafını çekemediğiniz halleri için sonra ilerde oturup üzülmek bir işe yaramayacaktır. Bebeğimizin  o en güzel anlarını sürekli kaydetmeliyiz, bunun için artık teknoloji hep elimizin altında. Evde bebek fotoğraf çekimi yapmak için illaki pahalı profesyonel fotoğraf makinalarına, pahalı flaş vb ekipmanlara ihtiyacımız yok. Olması tabii ki çok güzel olurdu fakat bu tür ekipmanlarımız yok diye de bebeğimizin güzel fotoğrafları olmasın mı? Biraz bilgi, biraz ipucu, biraz istek ve elimizdeki fotoğraf çekecek herhangi bir ekipman ile elbette bu işi başarabiliriz.

Evde bebek fotoğraf çekimi için en önemli unsurlardan biri ışıktır.

Profesyonel fotoğraf çekimlerinde işin en önemli sırrı ışıktır. Zaten “fotoğraf” kelimesinin da anlamı ışıkla iz bırakmak demektir. Stüdyo çekimlerinde fotoğrafçılar profesyonel ayaklı flaşlar kullanarak bu ışığı yaratırlar, dış çekimlerde ise güneş ışığını en uygun açıyla ayarlayarak kullanırlar.

bebek-fotograf-studyosu

Bizim evimizde fotoğraf stüdyolarındaki imkanlara sahip olmamız imkansız, fakat buna yakın ortamlar yaratmak için biraz yaratıcılık yeterli. Şimdi gelelim evde bebek fotoğraf çekimi yapmak için ortamı nasıl bir stüdyo havasına çevirebiliriz sorusunun cevabına.

Öncelikle ihtiyaçlarımız şunlar;

  • Fotoğraf çekecek bir ekipman (amatör fotoğraf makinesi, cep telefon vb.)
  • Bebeğin altına serilecek ve fotoğrafımıza zemin oluşturacak bir havlu, battaniye vb örtü. (tercihen beyaz veya açık renk)
  •  Yastık
  • Aliminyum folyo

Fotoğrafta görüldüğü şekilde güneş ışığını alan bir camın önüne bir koltuk çekiyoruz. Örtümüzün evde-bebek-fotograf-cekimiyarısı koltuğun üzerinde, diğer yarısı da yere uzanacak şekilde örtüyoruz. Yere uzanan kısmın alt tarafına bir yükselti oluşturmak amacıyla hazırladığımız yastığımızı koyuyoruz ve resimdeki gibi bir ortam hazırlamış oluyoruz. Demiştik ya ışık bir fotoğraf için çok önemlidir. Işığımızı sol taraftaki pencereden alıyoruz, fakat bebeğimizi havlunun üzerine yatırdığımızda sağ tarafında kalan kısımlar ışıksız kalacak. İşte tam bu noktada yardımımıza aliminyum folyo koşuyor. Aliminyum folyomuzu pencereden gelen ışığı yansıtmak için kullanacağız. Eğer aliminyum folyoyu açıp elinde tutacak bir yardımcımız yok ise, bir karton tabaka üzerine aliminyum folyoyu sarıp kullanabiliriz. evde-bebek-fotograk-cekimi-reflektor

Evet artık sol taraftan güneş ışığı, sağ taraftan da folyodan yansıyan ışık olduğuna göre evde bebek fotoğraf çekimi için gerekli olan ışık işini hallettik demektir.

 

Evde Bebek Fotoğraf Çekimi – Modelimizi Yerleştirme

Ortamımızı hazırladık şimdi geldi sıra modelimizi yani küçük bebeğimizi mini stüdyomuza yerleştirmeye. Bebeğinizi getirmeden önce mutlaka tüm hazırlıklarınızı tamamlayın, makinenizin ya da cep telefonunuzun ayarlarını kontrol edin.  Bebeğimizi eğlendirecek, sıkılması ve ağlamasını engelleyecek oyuncak, aksesuar vb yanınızda bulundurun. Bebeğinizin fotoğrafta şirin çıkması için güzel güzel giydirin, toka, taç, bandana vb bir aksesuar mutlaka takın. Artık bebeğinizi getirin ve yüzüstü olarak gögüs kısmı yükselti için koyduğunuz yastığa gelecek şekilde yatırın. Şimdi size bakması ve gülümsemesi için başlayın çeşitli şaklabanlıklar yapmaya 🙂

evde-bebek-fotograk-cekimi2Fotoğraf çekerken, özellikle de bebek fotoğraf çekimi yaparken o anı yakalamak çok önemlidir. Bu yüzden sürekli ardarda çekim yapın, bıkmadan usanmadan fotoğraflar çekmeye devam edin. Anlık yakalayacağınız bir mimik, bir gülümseme, bir ifade paha biçilmez bir fotoğraf elde etmenizi sağlayabilir.

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.