Emzik Seçimi

Anne ve babanın  dikkat etmesi gereken zamanlardan biri bebekleri gergin, sinirli ve huysuzken emziği onu susturmak için kullanmamaları gereken zamandır.

Emziğin tabanı olmalı mı?
Bu taban  bebeğin emziği yutmasını engelleyen bölümdür. emzik tabanı  burun deliklerini kapatmayacak şekilde üretiliyor  ve hava geçmesini sağlamak için de delikleri bulunuyor. Sert ve yumuşak malzemeden üretilmiş olan  emzik tabanları ndan yumuşak olanları geceleri tercih etmelisiniz.

Silikon emzik mi, kauçuk mu?
Emzikler silikon  ve kauçuk  olmak üzere iki çeşit üretilmektedir . Doğal bir madde olan kauçuk daha elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartmaya başlamış miniklerde  kauçuk emzik kullanmak daha doğru olur.  Fakat kötü tarafı kauçuk emziklerin formu, suyu içlerine emdikleri için çabuk bozulabiliyor olması. Silikon da silisyum denen maddeden  üretilir. Silikon emziklerin formu kolay bozulmaz, fakat kauçuk emziğe göre  diş darbelerine karşı daha az dayanıklıdırlar. Bu nedenle  silikon emzikler daha  diş çıkarmamış bebekler için daha uygundur.

Peki Damaklı mı damaksız mı?
Anne memesini andırdığı için damaksız emzikler  bebekler tarafından tercih edilir. Fakat bu tür emzikler özellikle bir yaşından itibaren kullanıldığında damağa baskı yaparak üst ön dişlerin sıralanışını ve damak yapısını olumsuz etkilemektedir. Damaklı emzikler  ise yukarı kıvrık olup elips şeklindedir. Bu yapısından dolayı 2-3 yaş arasındaki çocuklardaki damağa uyum sağladığı için damaksıza göre herhangi bir olumsuz duruma yol açmaz.

Gece emzik seçimi nasıl olmalı?
Bebekleri geceleri emziksiz uyutmak daha zor. Bebek emzik olmadan uykuya dalamıyorsa, damaklı emzik tercih etmeniz uygun olur. Bebek uykuya daldıktan sonra uyandırmadan emziği ağzından çıkartmalısınız.

 

Emzik Kullanımı Hakkında Bilgi için TIKLAYIN

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.