Emzik Kullanımı

Bebeklerin kendini rahatlatma yöntemlerinden biridir emzik. Yenidoğan bebekte meme karmaşasına yol açmaması için anneden süt tam olarak gelene kadar bebeğe emzik verilmemelidir. İki yaşından önce ise emzik kullanmalarına son vermek gerekir.  İki yaşından sonra kullanılan emzikler çene ve diş yapısını bozabilmektedir. Ayrıca emzik sık sık yere düştüğü için enfeksiyon riski fazladır. Bu yüzden emzik düştükten sonra kaynatılmadan bebeğe verilmemeli, mümkünse 2. yedek emzik taşınmalıdır. Bazı anneler emzik düştükten sonra ya da bebeğe vermeden önce kendi ağızlarında temizleyip bebeğe verirler. Kesinlikle yanlıştır. Ayrıca emziği bebeğin boynuna bileğine emzik düşmesin diye ip veya kurdela tarzı şeylerle bağlamak son derece yanlıştır. Damaklı emzikler ağız yapısına uygun olduğu için ilk tercih olmalıdır. Bebek uyuduktan sonra emzik bebeğin ağzından alınmalıdır. Emziği tatlı bir şeye sürüp bebeğe vermek doğru değildir. Bebeğin tatlı gıdalara alışmasına sebeb olmanın yanında diş çürüğüne neden olur.

Alışkanlık yapmaması için 6-7 aylık olduklarına bıraktırmaya çalışılmalıdır. Bebek ağzına emecek birşeyler arıyor, parmaklarını, ellerinin sırtına veya hırkasının kollarını emmeye çalışıyorsa bebeğe yalancı emzik verilebilir. Emzik birden kesilmemeli, ağır ağır bıraktırılmalıdır.

Kullanılan yalancı emzikler sık sık kontrolünüz altında olmalıdır. Emzik ucunun sıkıca takılı olduğundan emin olun. Çünkü emzik uçları yerinden çıkarsa bebeğin bebeğin boğulmasına sebeb olabilir. Emziğin ucu yapış yapış olduğunda ise mutlaka emziği yenisi ile değiştirin.

Kilo almayan veya az emen bebeklerde yalancı memeyi kullanmayın. Çünkü yalancı emzik, emme güdüsünü tatmin ettiği için annesinin memesine ilgi azalacaktır.

Emziği bırakmasını için emziğin üzerine kesiklerek atarak çocuğa verirseniz bunu emmekten tiksinilebilir. Ama yine de sağlam bir emzik saklamayı unutmayın.

 Emzik Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler için TIKLAYIN

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.