Çocukta Karın Ağrısı

Çocuklar karın ağrısını çok sık dile getirirler. Aslında genel olarakaltında ciddi bir neden bulunmaz. Onların karnı ağrıdığında bilinçsizce vereceğiniz her ilaç altında yatan sebebin gizlenmesine neden olur.

Çocuklardaki karın ağrısının başlıca nedenleri arasında; akur apandisit, ishal, idrar yolları enfeksiyonları, bağırsak solucanları, karın duvar fıtıkları, zatürre, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri, kabızlık gibi bir çok nedene bağlı olabilir.

Yaşanan farklı duygular da sindirim sistemini etkilediği düşünülürse mutluluk, korku, üzüntü gibi karın ağrısı oluşabilir. Başlıca belirtisi bulantı, ishal ve kabızlıktır. Bazı çocuklar okula gitmekten keyif almadıkları için sabah bulantıları görülebilir. Kahvaltı öncesi veya sonrasında karın ağrısı ile birlikte bulantı yaşadıklarını sık duyarsınız. Hatta kusma ile devam edebilir. Özellikle iştahsız çocukları anneleri yemesi için zorladıklarında çocuk sıkıntıya girer ve bulantı ile birlikte kusmaya neden olur. Böyle durum yaşamamak için çocukları yemeleri için zorlamaktan uzak durun.

Hangi durumda doktora başvurulabilir?

Karın ağrısı yaklaşık 3 saatten fazla devam ediyorsa

Sık sık yaşanıyorsa

Karın ağrısı yanında ateş gibi başka bir belirti de takip ediyorsa

Karın ağrısı sonrası kuma yaşanıyorsa

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Esra senses dedi ki:

    yöneticilerden ricam konuları artırmaları..

  2. Ugur sevik dedi ki:

    bu konuyu da öğrenmiş oldum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.