Çocukların Davranışları Zamanla Değişir Mi?

Çocuklarda her yaşın kendine özgü özellikleri vardır. Özellikle 2 yaşındaki çocuklarda gözlenen davranışlardaki değişimler anne ve babalar tarafından olumsuz bir dönem olarak adlandırılır. 2 yaş civarındaki çocuk eşyaları sağa sola fırlatır, anne ve babanın kurallarına karşı çıkarak kendi kurallarını uygulamada inat eder. Anne ve babaların çocukların davranış değişikliği gösterebileceği bu dönemleri iyi bilmeleri gerekir. 3 yaşındaki çocuk vurma eğilimleri gösterebilir. Anne ve babanın nasılsa geçer diye serbest bıraktığı bu davranış biçimi için doğru bir karar değildir. Davranışın geçici olması ancak çocuğa davranışının yanlış olduğunu öğretmekle mümkündür. Bunu çocuğa öğretmeleri de imkansız değildir. Çocuğunun hangi davranışından rahatsız olduklarını ve hangi davranışlarından hoşnut olduklarını çocuklarına sözlü olarak ve beden dilini kullanarak göstermeye çalışmalıdırlar.

Sosyal çevreye ayak uydurma çabası 3 yaşla birlikte en üst seviyeye ulaşır. Çocuk bu yaşta tercihler yapar. Nelerin anne ve baba tarafından hoş karşılanıp karşılanmadığını iyice kavradığı bir yaştır. Çocuk anne ve babayı model aldığı için özellikle bu yaşlardaki anne ve babaların hareketlerine çok dikkat etmelerinde fayda vardır. Çocuk bir yanlış yaptığından anne ve baba bu davranışı gülerek karşılarsa çocuğa yerleşen   bu davranış anne ve babanın ilerde kızmasına neden olacak ve çocukla ebeveyn arasında iletişim bozukluğuna neden olacaktır.

Kısacası çocuklarda her yaşta farklı davranışlar gözlemlenebilir. Çocuklardaki değişimlerin en büyük yol gösterici anne ve babadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.