Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Bu olay daha çok psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı en çok ergenlik döneminde görülebilir. Küçük yaşlardaki tırnak yeme alışkanlığına  daha çok anne ve babanın yanlış disiplin anlayışı,çocuğun bakıcısının değiştirilmesi, anneyi birden daha az görmeye başlaması, çocuğun anaokuluna başlaması gibi etkenler sebep olmaktadır. Ergenlik dönemindeki sebepler arasında yeni okula adapte olma süreci, sınav stresleri, üniversiteye giriş sınavları sayılabilir.Bütün bu etkenler tırnak yeme alışkanlığının ortaya çıkmasına ya da tırmak yeme alışkanlığının şiddetinin artamasına sebep olur.

Çocukları bu tutumlarından vazgeçirmek için yapılması gereken en önemli şey,  çocuğa baskı yapmamak olacaktır.  Tırnak yeme alışkanlığının altında zaten gerginlik, stres gibi faktörler olduğu için bu durumda yapılan baskı, çocuğun bu davranışının şiddetinin artmasına neden olacaktır.Onu bu davranışından vazgeçirmek için, öncelikle bu konuyu onlarla konuşup, bu davranışın estetik olarak güzel olmadığını, sağlıklı bir davranış biçimi olmadığını ona anlatmak, çözmenin gerekli olduğunu uygun şekilde dile getirmek gerekir. . Bununla ilgili neler yapabileceğine dair  ipuçları vermek  ona yardımcı olmak gerekir. Örneğin çocuğun en fazla tırnak yediği ya da tırnak etini kopardığı durumlarda, onun elini oyalayacak şeyler bulmak faydalı olacaktır. Annelerin çocuk tırnaklarını yemesin diye tırnakları derin kesmeleri, tırnak yemenin dışında çocuklarda daha büyük kaygılara ve dolayısıyla sorunlara neden olabilir.. Acı oje sorunu kısmen çözmekle birlikte, sorunu tümüyle ortadan kaldırmaz ve tekrarlamalara yol açabilir. Bu yüzden  acı oje,  çözümün bir parçası olabilir ama kesin  çözümü olmadığı unutulmamalıdır.
Herşeyden önemlisi altta yatan neden bulunmalıdır. Bu çözüme kavuşturulmadıkça yapılacak yöntemler bir işe yaramayabilir ya da geçici olur. Tırnak yeme alışkanlığı çocuğun kendisine acı verecek boyuta geliyorsa mutlaka  bir psikolog ya da psikiyatriste başvurmak gerekir. Tedavi için gerekli bir süreçtir.

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.