Çocuklarda İshale Bitkisel Çözüm

Çocuklarda ishal sık görülür. Böyle durumlarda bitkilerden ve yardımcı  besinlerden yararlanmak gerekebilir. Çocukluk çağındaki ishaller ilaçla durdurulmamalıdır. İshal vücuttaki savunmadır. Bu yüzden ilaç yerine bitkilerden yararlanılarak ishal azaltılarak yok edilebilir.

Bu bitkilerin başında kızılcak gelmektedir. Aktarlarda kızılcık şurubu bulunmaktadır. Kızılcık şurubunu sulandırarak şerbet gibi çocuğa verilirse ishali durdurur. Bu şekilde hazırlanan şerbetin bağırsak ve midedeki mikropları öldürücü etkisi vardır. Hatta ishali durdurmakla kalmaz bağırsak duvarındaki kasları güçlendirici etkisiyle ishali önlemektedir.

Çocuklarda İshale Bitkisel Çözüm Başka Bir Çözüm

Baharat grubundan da sumak ishali durdurucu bir etkisi vardır. Doğal antibiyotik özelliği vardır.

Sumağı çay şeklinde vermek için, 1 çay kaşığı sumağı 1 çay bardağı sıcak suda 15 dakika beklettikten sonra süzülerek şeker katılıp çocuğa içirilir.
İshalde kullanılacak diğer bitkisel ilaç nar özütüdür.Nar özütü virüsleri öldürücü özelliğe sahip olmakla birlikte  halk arasında nar şurubu veya  nar ekşisi olarak bilinmektedir. Bunu  1/10 oranında sulandırarak  günde 3 kez içirmek,çocuktaki  ishalin kesilmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.