Çocuklarda İlk Yardım-Boğaza Birşey Kaçması

Buldukları her yabancı cismi merakla inceledikten sonra ağzına götürmeyen minik yoktur. Soluk borusuna kaçan cismin nefes almasını zorlaştırması ve tıkanması sonucu ani öksürüğe sebep olur. Oldukça zor bir an olan bu durumda panik yapmadan cismi olduğu yerden çıkarmak tek çarenizdir.

Herkesin bilmesi gereken ilk yardım konusu olan bu tür olaylarda nasıl hareket etmeliyiz?

  • Eğer çocuk küçükse, mutlaka önce ayak bileklerinden tutarak baş aşağı konuma getirin. Kürek kemiklerinin arasına 3veya  kez sertçe vurarak sıvazlayın.
  • Daha büyük çocuklarda ise çocuğun karnı dizinizin üstüne gelecek şekilde yatırın, çocuğun belinden sırtına doğru el ayasıyla hızlıca vurun. Böyle bir yardımda  akciğerdeki havanın birden boğaza doğru itilmesiyle cisim çıkma ihtimali yüksektir.
  • Büyük çocuklarda arkadan, koltuk altlarından kollarınızı geçirdikten sonra karnından elleri birleştirerek de sıkabilirsiniz.
  • Bu ilk yardımı yaparken çocuğun ağzını kontrol etmeyi unutmayın.  Yabancı cisim görünüyorsa bir an önce almaya çalışın. Ancak elinizle daha aşağılara itmemek için dikkatli olmalısınız.
  • Çocuğun sırtına vurarak uğraşmayın. Çünü yabancı cisim daha aşağılara kaçırarak durumu kötüşeltirebilirsiniz. Yukarıda uyguladığınız işlemlerden sonra yabancı cisim çıkmamışsa vakit kaybetmeden hemen bir sağlık kuruluşuna götürün.

Dört yaşın altındaki çocuklarda boğazlarına takılan yemek veya küçük nesnelerin boğulmaya yol açma riskleri daha da yüksektir. Bu yüzden anne babaların çok dikkatli olması gerekir.

 

Bir yaşından küçük çocuklar için:

1. Bebeği kolunuza yüzükoyunolarak  yatırın, başı asağı gelecek şekilde ve aynı anda elinizle başına ve boyuna destek yapacak şekilde tutun.
2. Bebeğin kürek kemikleri arasına 5 kez kuvvetli bir şekilde vurun (el ayanızın alt bölümü ile).
3. Eğer tıkanmaya yol açan nesne hala çıkmamışsa, yine başını ve boynunu destekleyerek bebeği kolunuzun üzerinde  çevirip sırtüstü şekilde yatırın; orta ve yüzük parmağınızla göğsünün alt kısmını, göğüs kemiğinin ortasına yakın bir yere ittirin.
4. Bebek tepki vermiyorsa sırtüstü şekilde  yatırın, çenesini geri çekin; çenesini kaldırarak dilin solunum yolunu tıkamasını engelleyin. Eğer bu duruşta nesneyi görüyorsanız, parmağınızla sakin bir şekilde alın; ancak bu işlemi sadece nesneyi görüyorsanız yapın, aksi halde daha fazla tıkanmaya neden olabilirsiniz.
5. Bebeğiniz hâlâ nefes almaya başlamamışsa başını geriye doğru atın, ağzınızı bebeğin ağız ve burnunu kapatacak şekilde yüzüne yerleştirin ve 2 yavaş nefes verin, eğer bebeğin göğsü kalkarsa bu tıkanmanın açıldığını gösterir.
6. Eğer göğsü kalkmazsa başını geriye atıp bir kez daha 2 nefes verin, bu kez de göğsü kalkmazsa tıkanma sürüyor demektir.
7. 5 kez kadar sırtına vurun ve göğsünü bastırın.
8. Nesne öksürükle çıkana kadar veya kurtarma nefesi başarılı olana kadar bunu yapmaya devam edin.
9. Bu işlemleri 2 dakika süreyle yaptıktan sonra, kesip hemen ambulans sağırın. Eğer bebek ufaksa ilkyardıma devam ederek telefonunuzun yanında mutlaka acil servis numaralarının olması gerekir.

Bir yaşından büyük çocuklarda ise

Eğer çocuk nefes almakta zorlanıyorsa ve boğulma tehlikesiyle karşı karşıya iseaşağıdakileri yapmaya başlayın:

1. Çocuğun arkasına geçip, ellerinizi koltuk altından geçirip göğsünden kavrayın.
2. Yumruğunuzu çocuğun midesinin ortasına koyun (hemen göbeğinin üstüne) ve öbür elinizle kavrayın.
3. 5 kez kadar yukarı ve içerye  doğru ittirin (göğüs kemiklerine dokunmadan).
4. Acil servisin arandığına emin olun. Eğer çocuk tepki vermiyorsa, sırtüstü yere yatırın. Çeneyi yukarı kaldırın, böylece solunum yolu dil tarafından engellenmemiş olur, ; eğer nesneyi görüyorsanız, parmağı çocuğun ağzına dik olarak kesinlikle sokmayın. Başı geriye kaldırın, ağzınızı çocuğun ağzına iyice kapayın ve parmağınızla burnunu tıkayın. 2 kez yavaş nefes verin (göğüs kalkana kadar).

Bunları yaptıktan sonra ara verip -o ana kadar aramamışsanız- hemen acil servisi arayın.”


 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.