Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar – Su Çiçeği

Çocuklarda Görülen Bulaşıcı Hastalıklar, su çiçeği

Çocukların birçoğunda diğer çocuklarla etkileşime girme sıklıklarının arttığı dönemlerde bulaşıcı hastalıklara maruz kalma gerçekleşecektir. Bulaşıcı hastalıklara teşhis koyma ve müdahale tabii ki doktorlarımızın işidir fakat aileler de bu konularda ne kadar bilgili olursa erken teşhis konusunda o denli avantajlı olunacaktır. Şimdi en çok rastlanan bulaşıcı hastalıklardan “su çiçeği” hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Su Çiçeği

Tüm hastalıkların olduğu gibi su çiçeği hastalığının da bir Latince ismi vardır; Varicella. Varicella zoster virüsünün çocuklara bulaşmasıyla “su çiçeği“, yetişkinlere bulaşması ile ise “zona” hastalığı oluşur. Hastalığın en çok görüldüğü mevsimler kış sonu ve ilkbahar başlangıcıdır. Yüksek seviyede bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık hava yoluyla bulaşmaktadır. Hastalık mikrobunun vücuda bulaşmasını izleyen dönemde ilk gözlenecek bulgular hafif ateşlenme, halsizlik, kaşınma ve iştahsızlıktır. Bu belirtilerin ardından özellikle öncelikle saç dipleri ve yüz kısmında başlayan kırmızı lekeler oluşacak ve bu lekeler zamanla sivilce şeklini alacaktır. Bu sivilceler zamanla tüm vücuda yayılacaktır ve sivilceler kabuklanma evresine geçecektir. Kişiden kişiye değişen hastalığın süresi 5 günden 20 güne kadar sürebilmektedir.

Hastalığa maruz kaldığını düşündüğünüz çocukları öncelikle mutlaka doğrulaması için bir doktora götürünüz, kendi kendinize çözümler üretmeye, ateş düşürücü ilaçlar vermeye çalışmayınız.

Hastalıktan korunmak aşı ile mümkündür. 1 yaşını doldurmuş bebeklere su çiçeği aşısı yapılabilmektedir. Aşı sonrası hastalık mikrobu çocuk yaşlarda etkisini gösteremese bile yetişkinlik dönemlerinde zona hastalığı şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.