Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı ve Önemi

el yıkamaÇocuğun kalbi, hiç ekilmemiş bir tarla gibidir; ona ne verilirse kabul eder. Alışkanlıklar da daha henüz çocukluk çağında kazanılır. Çocuklarımızda el temizliği sağlık açısından çok önemli bir konudur. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi, oyuncaklarla oynması ve yemek yemeye  kadar çocuklarımızın günlük tüm işlerini elleriyle yaptığını düşünürsek, sık sık yıkanmayan ellerin çocuklarımızın sağlığı açısından tam bir tehkile oluşturduğunu  söylemek yanlış olmayacaktır. Her yıl ortalama  olarak beş yaş altı 3,5 milyon çocuk ishal ve de  akut solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı hayatlarını kaybetmektedir.  Yapılan araştırmalarda  çocukları el yıkamaya teşvik etmenin bulaşıcı hastalıkları önlemede çok etkili olduğu gösterilmiştir. El yıkama ile ilgili çalışmaların meta-analizinde ishalli hastalıkların el yıkama ile %47 azaldığı gösterilmektedir.

Çocuklarda El Yıkama Alışkanlığı ve Önemi Anne ve Babaların Atlamaması Gereken Bir Davranıştır

El yıkama alışkanlığı, sadece anlatmakla değil aynı zamanda uygulamalı olarak ve küçük yaşlardan kazandırılan bir davranımdır. Siz anne ve babaların vereceği bu eğitim dışında , çocuğunuzun gittiği okulun rehberlik öğretmeni ya da anaokulu öğretmeni aracılığı ile de uygulamalı olarak gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü önemli olan nokta, sadece el yıkamak değil, doğru el yıkamanın önemli olduğudur.

Doğru el yıkamanın püf noktaları vardır. İlk olrak  eller su ile iyice ıslatılmalıdır. Sonra ele dökülen sıvı sabunla iyice ovalanmalıdır. Ovalama işlemi sırasında avuç içi, tırnak araları ve bilek kıvrımları kesinlikle  unutulmamalıdır.
Ovalama işlemine en az 30 saniye kadar  devam edilmeli. Eller bol su ile güzelce durulanmalıdır.  Tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra el yıkama işlemi iki kez tekrarlanmalıdır.

Peki  bu davranışı çocuklarımıza nasıl kazandırabiliriz?  Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını kazandırmanın temelinde, gerçekçi ve doğal davranarak abartıdan uzak durmak yatar. Kazandırmak istediğiniz bu davranışı çocuğunuza öğretmeye başladığınızda çocuğunuza saygı duymak ve ona mutlaka  değerli olduğunu hissettirmek ve en önemlisi onun penceresinden baktığınızı ona sunmak ile, el yıkama alışkanlığını kazandırmakta sizi 1 – 0 önde başlatacaktır.
Bu davranışı kazandırırken en çok ve sık  düşülen hatalar arasında çocuğunuzda ters tepkilere yol açmakla birlikte,  siz anne ve babayla inatlaşmaya kadar götürebilmektedir. . Tüm bunlarla karışılaşmamak için , öncelikle ses tonunuza, beden dilinize dikkat etmelisiniz. Çocuğunuza sakin ve net duruşunuzla kontrolü kaybetmediğinizi hissettirmeniz bu konunun aşılmasında çok önemlidir.

 

kaynak

Garry Clevelend Myers. Building Personality in Children. New York, Greenberg. 1931.

Arent, Ruth P.; Parenting Children in Unstable Times, Fulcrum Publishing, Golden, Colorado, 1993.

Garbarino, James-Stott, Frances M.-Faculty of the Ericsson Institute; What Children Can Tell Us, Jossey-Bass Publishers, San Fransisco, 1992.

Uz.Psikolog Sare UÇAR

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.