Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı

Yapılan araştırmada cep telefonu kullanan çocuklarda beyin tümörü olma olasılığı 5 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle 16 yaşın altındaki çocukları cep telefonlarının yaydığı radyasyona daha fazla maruz kaldıkları belirlendi. Tam 1500 çocukla yapılan görüşmeler sonucunda  çocukların büyük kısmı bir cep telefonuna sahip ve aktif olarak kullanıyorlar. Hat sahibi aileleri oldukları için, tam olarak kaç çocuğun cep telefonuna sahip olduğunu kestirmek güç. Psikologlar da bu konuda iç açıcı bir haberler  vermiyorlar. Çünkü hem sağlık sorunları, hem de telefon görüşmelerinin maddi sonuçları konusunda kendini idare edememe ve karar vermede de güçlük çeken çocuklar olmalarına neden oluyor. Çocukların kısa sürede en kolay iletişim yöntemine bağımlı kalmalarını sağlıyor.

Aileler çocukların güvende olduklarını cep telefon ile sağlandığını öne sürerek okullarda cep telefonu kullanımının serbest olmasına yol açtılar. Bununla birlikte cep telefonu kullanan çocuklar da dikkatsizlik, stres, uykusuzluk gibi problemlerin çıkacağını hesaba katmadılar. Cep telefonu kullanımı çocuklardaki dil gelişimini yavaşlatmaktadır. Çocuklar özellikle 4 yaşın altındakiler 30 saniyeden fazla cep telefonu ile konuşmamalıdır.

Yapılan araştırmada öğrencileri  %34 cep telefonuna sahip ve %85 ‘i cep telefonlarını pantolon ceplerinde taşıyorlar. Hatta gece kapatmamakla kalmıyorlar yastık altında saklıyorlar.

Özendirici cep telefonu reklamları da çocukların cep telefonu kullanma oranının artmasında önemli bir faktör oluyor. Mümkün olduğunca aileler bu konuda bilinçlenmeli ve ve telefona yanıt verirken açtıktan 3 sn sonra kulağa götürülmelidir.

Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı  En Az Sigara Kullanımı Kadar Zararlıdır!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.