Çocuklar İçin Spor

Aileler çocukların zihinsel gelişiminin yanında bedensel gelişimine de önem vermelidirler. Zihinsel gelişimin bedensel gelişimle yakından ilgisi vardır. Çocuklar İçin Spor, sağlıklı gelişme ve zinde kalmaları adına önemlidir. Aileler çocukların herhangi bir spor dalıyla ilgilenmelerini çok isterler. Ancak Çocuklar İçin Spor kadar hangi sporu yapacakları da önem taşıyor. Fizik tedavi uzmanları ve spor hekimleri bu konuda aileleri yönlendiriyorlar.

Çocuğa en uygun spor,onun en sevdiği spordur!

Çocuklar İçin Spor faydalı olması kadar onun keyif aldığı, eğlendiği bir spor olma açısından da önemli bir ayrıntıdır. Eğer belirlenen spor dalında çok profesyonel olması gibi bir amacınız yoksa bu spora erken yaşta başlamanın önemi kalmıyor. Her yaşta başlayabilirler. Önemli olan küçük temel ve teknik bilgilere sahip olduktan sonra buna devam etmesidir. Çocukların yaşları aynı olmalarına rağmen aralarında fizyolojik yaş farklılıkları görülebilir. Bu açıdan mutlaka fizyolojik yaş da göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklar İçin Spor

2 ve 3 yaşındaki çocuklar için önerilen sporlar arasında zıplama, koşma ve yakalama hareketleri içeren sporlar yer alıyor. Ayrıca suda denetim altında oynaması da oldukça faydalıdır. Ufak ufak onun yaşına uygun jimnastik hareketleriyle de buna katkıda bulunabilir.

Çocuklar İçin Spor da 4-6 yaş aralığında ise dans, yüzme, ip atlama, seksek ve destekli bisikletlere binme gibi sporlar uygundur.

7-10 yaş grubundaki Çocuklar İçin Spor jimnastik, futbol, basketbol, bisiklet, tenis yüzme gibi faydalı sporlar olabilir.

10 yaş üzeri çocuklarda ise daha önceki yaşlarda başladıkları sporlara daha da hakim olmaya devam ederek atletizmle ilgilenebilirler. Daha sonraki yaşlarda da kuvvet gerektiren ve sevebilecekleri boks, tekvando, karate gibi ve bazı savunma sporları ile ilgilenebilirler.

Çocuklar İçin Spor sağlık açısından büyük önem taşıyor. Fakat her egzersiz faydası yanında riskte taşır  ve kas-iskelet sisteminde bir stres oluşturabilmektedir. Bu yüzden Çocuklar İçin Spor kontrol altında yapılmalıdır. En az yılda bir kez hekim tarafından kontrol edilmelidir. Bu kontroller sırasında risk altında olan önemli bölgeler mutlaka değerlendirilmelidir.

Çocuklar İçin Spor onların hem bedensel hem de zihinsel gelişimi açısından önemlidir. Çocuklar İçin Spor, aynı zamanda sosyal olmaları adına da katkıda bulunur. Çocuklar İçin Spor, derslerindeki başarıyı olumlu etkiler.

 

 

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.