Çocuk ve Su

Su vageçilmez bir besin kaynağıdır. Normal doğan bir bebeğin vücut ağırlığının %70 ini su oluşturur. Çocukların günlük su ihtiyaçlarının karşılanması çok önemlidir. Su içme alışkanlığı kazandırmak da anne ve babaya düşmektedir. Özellikle oyun çağındaki çocuklar oyun oynama zamanlarını bozmamak için bir çok ihtiyacını ertelemek ister  yemek yemek, uyumak gibi…Su ihtiyaçlarını karşılamak da bu problemlerden biridir.

Su, zihinsel performans için de çok önemlidir. Yapılan araştırmalar annelerin de yeteri kadar su tüketmediklerini ve dolayısıyla çocuklarına da bu önemli konuyu aşılamadıklarını ortaya çıkarmıştır. Çocuklara her gün belli aralıklarla su içirilmesini alışkanlık haline getirmesi gereken annelerin bu konuyu ertelememelerinde fayda vardır.

Her çocuğun yaşına, kilosu ve boyuna, hatta cinsiyetine göre günlük su gereksinimi değişmektedir.

Çocuklar İçin Su İhtiyacı

• 1-3 yaş arasındaki çocuklar: 1.3 litre
• 4-8 yaş arasındaki çocuklar: 1.4 litre
• 9-13 yaş arasındaki çocuklar: 2.1 litre kızlar – 2.4 litre erkekler
• 14-18 yaş arasındaki çocuklar: 2.3 litre kızlar – 3.3 litre erkekler

Anne ve babalar çocuklar için bir model olduğundan dolayı bu alışkanlığı ilk olarak ebeveynlerin kazanmaları gerekir ki çocukların kazanması kolaylaşsın. Özellikle yaz aylarında çok dikkat edilmesi gereken bir sağlık konusu olan su tüketimi önemsenmelidir. Çocuğun zihinsel gelişimine de etkisi olan su ihtiyacının yeteri kadar sağlanması gerekir.Bu konuda hassas olan ve yeterli bilgiye sahip olan anneler çocukların gün içerisinde tuvalete çıkma zamanlarına dikkat ediyor.

Siz de mutlaka bu konuda çocuklarınızı önemseyin. Önce kendinizi sonra da çocuklarınızı su içmeye alıştırın.

Çocuklar İçin Su Çok Önemlidir.

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.