laboratorios gramon miranova quidex unguento precio amoxicilina clavulanico roemmers istivac precio

Çocuk Sağlığı için Halı Temizliği

Çocuk Sağlığı için Halı Temizliği çok önemli bir konudur.

Halılar, hele hele duvardan duvara olan modellerde kir,  tozların , kirlerin ve küflerin yerleşmesi çok kolay. Çocuk odaları için yıkanabilir olanları tercih etmelisiniz. Ancak makinaya atılamayacak kadar büyüklükte olanlar nasıl temizlenebilir?

Halı temizleyiciler, malesef bu konuda yeterli olmuyor hatta aksine evinizin atmosferine toksik gazlar salıyorlar, formaldehit, asit, dezenfektanlar ve yapay kokular gibi.  Halı şampuanları ise tam olarak durulanmadığından dolayı kalıntı bırakabiliyor, üzerinde emekleyen oyun oynayan çocuklar  eline yüzüne sürülebiliyorlar.

  • Karbonat kokuları yok eder, mısır nişastası ise nemi ve yağları çeker alır, lekelerin yerleşmesini engeller. Karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Bu  karışımı halınızın her yerine serpin ve yaklaşık  15-20 dakika bekleyin, sonra elektirikli süpürge makinası  ile süpürün. Halınız tertemiz olacağını göreceksiniz.
  • Geleneksel bir yöntem olan arapsabunlu su ile silin böylelikle sağlığınızı korumuş da olacaksınız.. Ayrıca halınızın da renklerinin parlamasını sağlayacaktır.

Halıda leke oluşursa;
Leke oluşur oluşmaz üzerine hemen maden suyunu  dökün. Lekeyi yüzeye çıkaracaktır, ve hemen leke çıkana kadar iyice silin.
Bunu yaptığınız halde leke çıkmazsa leke kuruduktan sonra mısır nişastasını lekeli bölgeye kuruyken dökün ve  1 gece bekleyin, daha sonra elektrikli süpürge ile temizleyin. Bunları denemize rağmen leke çıkmamakta inat ediyorsa;
Çeyrek bardak elma sirkesi
1 çay kaşığı bulaşık deterjanı
2 bardak ılık suyu karıştırıp yumuşak bir bezi bu karışımla ıslatın ve lekeyi silin, lekenin temiz beze geçtiğini gördüğünüz zamansa lekeyi silmeye temiz bir bezle devam edin.

UYARI:Sirke ile halınızda herhangi bir deneme yapmadan önce, halınızın ufak bir bölgesinde deneyerek leke yapmadığından ve halınıza zarar vermediğinden emin olun.

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.