Çocuğunuz neden sizinle yatmak ister?

Çocuğunuz neden sizinle yatmak ister?

Çocukların anne ve babasıyla beraber uyumak istemesinin altında  birtakım psikolojik sebepler yatar. Bebeklik dönemine kadar uzayabilen bu sebeplerin neler olduğunu ve bu konuda neler yapılması gerektiğini bu makalemizde anlatarak ebeveynleri bu konuda bilinçlendirmeye çalışacağız. Bebeklik döneminde malesef yeterli bakım ve sevgi göremeyen çocuklarda, anne ve babaya karşı bağımlılık ve onlarsız yapamama korkusu yaşanmaktadır. Böylelikle çocuk kendi gerçek benliğini kazanamayıp sürekli anne ve babasına bağımlı hale gelebiliyor. Bunda anne ve babanın çocuğuna karşı fazla otoriter davranarak onun ilgi ve ihtiyaçlarını görmezden gelmesi oldukça önemli bir paya sahiptir.

İkinci olarak ise, psikoloji alanında 2 ve 3 yaş  dönemi, çocuğun özerkliğini kazanabilmesi ve öz yeterlilik duygusunun tadabilme açısından önemli yaşlar olarak görmektedir. 2 ve 3 yaşındaki çocuklar, her işi kendi başlarına yapmaya çalışırlar. Örneğin, bu yaşlardaki bir çocuk yemeğini kendisi yemeğe çalışabilir ya da tek başına salıncağa binmek isteyebilir. Burada anne ve babaya düşen görev, çocuğunun bu ufak istekleririnin desteklemesidir. Eğer anne ve baba çocuğu ile olan ilişkisinde  ’hayır sen daha çok küçüksün, o işi sen asla tek başına yapamazsın’ gibi ifadeler kullanırsa, çocuğunun  girişimcilik ruhu, bağımsızlık duygusu ve özgüvenini  sarsarak  anne babasının emirlerine kurallarına bağımlı hale gelmiş bir birey olup çıkar. Anne ya da babaya bağımlılık oluştuğunda ise, uyurken bile yanında anne ve babasının olmasını isteyecek, güvende olma ihtiyacı bu şekilde bastırmaya çalışacaktır. Ayrıca, 6 yaş dönemi de çocuklarının gelişiminde önemli bir dönemdir. Bu dönemdeki çocuklar cinsellik ve cinsiyet kavramıyla tanışarak, cinsel kimliklerini oluşturmaya başlar.

Mesela bir kız çocuğu babasını annesinden kıskanarak onunla beraber uyumak isteyebilir. Bu son derece normal bir durumdur ve ebeveynler bu konuda bilgili olurlarsa bu sorunu rahatlıkla aşabilirler. Çocuk dünyaya geldiğinden beri anne ve babasıyla aynı odada uyumaya alıştıysa  çocuk ileriki yıllarda da bu alışkanlığı sürdürecektir. Bunun için bebek dünyaya geldiğinden itibaren ayrı bir odası olması gerekir; ancak bu durumun tersi olduğu zamanlarda ise, çocuğun birden başka bir odada uyumasını beklemek de doğru bir davranış değildir. Her gece yavaş yavaş küçük adımlar ile çocuğu başka bir odada uyumasına alıştırmak daha uygunolacaktır. Bunun için, çocuğun odası onun yaş özelliklerini kapsayacak şekilde, ilgi ve ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenirse çocuğun odayı sahiplenmesi ve oraya uyum sağlaması kolaylaşacaktır.   Çocuğa her gece, uyuması için yanı başında hikâye kitabı okumak veya masal anlatmak da uygulanabilecek yöntemlerdendir. Son olarak da çocuğun karanlık ortamlarda kalma korkusu olabilir. Eğer çocuk karanlıktan korkuyorsa, yapılması gereken yöntem  çocuğu  korkuya karşı duyarsızlaştırmak olacaktır. İlk olarak çocuğun odasına aydınlatıcı gece lambası konulabilir. İleriki zamanlarda daha düşük ışık yayan gece lambası kullanılarak sistematik yolla çocuğun karanlık korkusunu  yenmesi konusunda yardımcı olunabilinir. Yani, çocukların anne ya da babasıyla beraber uyumak istemesinin altında bazı gelişim dönemlerindeki psikolojik etmenler yer aldığını görmekteyiz. Önemli olan konu; anne ve babaların bu konuda bilinçlenerek, çocukları ile sağlıklı iletişim kurmaları ve bu tür sorunlarda çözüme ulaşmalarıdır.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.