Cep Telefonu Bağımlılığı

article-2261777-16EA77F4000005DC-43_634x660Kaç dakikada bir telefonunuzu kontrol ediyorsunuz? Ne kadar sıklıkla maillerinize ya da sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsunuz? Ne yazık ki çok sık değil mi.

Çocuğunuzun elinden cep telefonunu zorla almaya kalktığınızda ne kadar huysuzlaştığını tahmin edebiliyorum. Ancak bu bağımlılığın sizden ona geçtiğinin farkında mısınız?

Amerikada bu konu ile ilgili yapılan araştırmada ortaya çıkan önemli bir ayrıntı, çocuklarıyla yemek yiyen eneveynlerin sofra da çocukları ile göz temasında bulunmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Ne yazık ki bu bizim ülkemiz de de bu şekilde . Hatta ebeveynler yemeklerini rahat yesinler diye çocukların ellerini atıştırmalık birşeyler tutuşurup en güzel anın tadını çıkarmaktan mahrum bırakıyorlar çocuklarımızı. Bu dahil  her konuda anne ve babasından az ilgi gören çocuklarda ciddi psikolojik rahatsızlıklar yanı sıra aşırı sinirlilik gibi önemli davranış bozuklukları görülebiliyor.

Cep telefonuna ayırdığınız zamanı gün içinde hesaplayın ve bu bağımlılıktan kurtulmaya çalışın. Yoksa mutsuz çocuklar yetişecek.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.