Biberon

Biberonla beslenmeye alışmaya başlayan bebek anne memesini almak istemeyebilir. Ancak buna rağmen biberonla beslenmek zorunda olan bebekler için annelerin özen göstermek zorunda olduğu bazı ayrıntılar vardır.

Biberon emziğini mutlaka miniğin ayına uygun olarak seçin.

Biberonla beslerken bebeğinizi uygun pozisyonda yatırdıktan sonra şişeyi eğin ve emziğin dolmasına dikkat edin.

Emzik ucuna süt gelmezse bebeğinizin hava yutmasına dolayısıyla gaz problemi yaşamasına sebep olursunuz.

Miniği biberonla emzirme sırasında aralarda gazını çıkartın ve rahatlamasını sağlayın. Biberonla beslenmede anne memesinle beslenmeye göre daha fazla hava yutarlar. Emdikten sonra hafif miktarda ağzından süt çıkıyorsa sorun yok ancak fışkırtır tarzda kusuyorsa bir uzmandan yardım almanızda fayda olacaktır.

Gaz yapmaması için biberon dik tutulmalıdır. Kullanılan biberon hemen yıkanmalıdır ki içinde kalan mama artığını daha sonra çıkarmak güçleşmesin. Ayrıca artık kalmış biberonun tekrar kullanılması enfeksiyona neden olur.

Bebeğinizi mümkün olduğunca aynı saatler besleyin, aynı saatler uyandırın. Kısacası belli kuralları oturtmaya çalışın.

Biberon deliğinin ideal genişliğine dikkat edin. Mama hazırlandıktan sonra biberon ters çevrilir ve akışına bakılır. Mama tıp… tıp… tıp diye akıyorsa genişlik idealdir. Tıp……………..tıp…………………..tıp diye akıyorsa delik dardır ve genişletilmelidir. Çok hızlı akışı da azaltılmalıdır.

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.