Bebeklerde Hıçkırık

Bebeklerdeki hıçkırık bir hastalık belirtisi değildir. Bu olay  fizyolojik bir olaydır ve 1 yaşına kadar devam eder. En sık yaşanan dönem de bebeklerin ilk 3 aylık sürecidir. Yani kusma sorununun ve gaz sorununun olduğu bu süreç içinde bebeklerde hıçkırık daha fazla görülür . Hatta anne karnında bile hıçkıran bebeklerin hıçkırıkları anne tarafından hissedilir. Doğduktan sonra ilk 3 aydan sonra gittikçe azalan hıçkırık 6 aydan sonra en aza iner.

Bebeklerde  Hıçkırık  nedenleri;

  • Bebek  beslenme sonrasında  hıçkırmışsa, bebeğin yeterince doyduğunun bir göstergesidir.
  • Özellikle bebeğin mide gelişiminde ara ara hıçkırık görülebilir. Bu ise midesinin büyüdüğünün bir göstergesidir.
  • Bebeğin kalp ve akciğerinin gelişiminde de hıçkırık olayı görülür.

Bebeklerde  Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerde hıçkırık bebek emdikten sonra görülebileceği gibi aniden de tutabilir. Her iki durumda da  endişeye gerek yoktur. Bebeğin hıçkırığının geçmesi için bebeğe herhangi bir şey vermek doğru bir davranış değildir. Çünkü verdiğiniz şeyin soluk borusuna kaçma riski vardır. Bu sebeple eğer bebek uzun süre hıçkırıyorsa yapabileceğiniz en iyi  yöntem bebeği bir miktar daha emzirmek olabilir.

1 tatlı kaşığı anne sütü veya su içirilince hıçkırık geçer. Burda amaç bebeğin yutkunmasını sağlamaktır.

Çabuk yemek yiyen bebekleri daha sık hıçkırık tutar, fazla hava yuttukları içinde gaz sorunu olabilir. Hıçkırığını geçirmek için bebeği dik tutarak ve  sırtını sıvazlamak yararlı olur.

Kısacası bebeğin hıçkırması endişe edilecek bir durum değildir  hatta olumlu bir durumdur. Herhangi bir müdahele gerektirmez.

Not:

Bebeklerde hıçkırık, anne sütü ile beslenen bebeklerde, annelerin yediği yiyeceklerden de oluşabilir. Eğer bebeğin  inek sütü veya başka besinlere karşı alerjisi varsa, annenin yediği  yiyecekler bu durumu etkileyebilir. Bebeğin hıçkırığı 1 saati geçiyorsa ve yeniden emmesini güçleştiyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.