Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Annelerin en zor dönemlerinden biri bebeklerindeki burun tıkanıklığı problemidir. Hem bebek için sıkıntılı hem de anneleri için üzücü olan bu dönemde neler yapılabilir onları aktaracağız. Öncelikle burun tıkanıklığına neler sebep olur bir göz atalım.Bebeklerde burun tıkanıklığına ya doğumsal nedenler sebep olur ya da sonradan etkileyen faktörlerdir. Doğumsal neden olarak geniz arkası ile burun arasının kemik  veya zar doku ile kapalı olması gösterilir. Sonradan  tıkanmasına ise nemsiz ortamlar, alerjik rahatsızlıklar, üst solunum yolu enfeksiyonu ya da reflü belirtileri sebep olabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı beslenme bozukluğuna sebep olabilir.

 

10 günü geçen intihaplı burun tıkanıklığı sinüzit belirtisi olabilir. Tek taraflı akıntılarda ise burun içinde yabancı bir cismin olmasıdır. Uzun süren burun tıkanıklıklarında orta kulak intihabı ve sinüzit riskini artırmaktadır. Aynı zamanda bebeklerin uyku düzenini bozmaktadır.Sağlıklı bir bebeğin burnu ortamın nem oranının yeterli olmamasına bağlı olarak burun içinin kuruması sonrası tıkanabilir. Kısacası her burun tıkanıklığı hastalık anlamına gelmemektedir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun temizliği her beslenme ve uyku öncesi. yapılmalıdır. Uygulamanın sıklığı tıkanıklığın şiddetine bağlı olarak değişir. 2 yaş altındaki çocuklarda mümkün olduğunda Dekonjestan içeren şuruplar kullanılmamalıdır.Burun damlası şeklindeki dekonjestanlar ise ancak 6 aydan büyük olan çocuklarda  serum fizyolojik ile seyreltilerek kullanılabilir. Bebekler için burun aspiratörü kullanılmalıdır. Bu aletle burnu tıkalı ve sıkıntı çeken bebeğinizin burnundakileri çekiyorsunuz ve rahatlamasını sağlıyorsunuz. Çocuğunuzun burnunu mümkün olduğunda  temiz tutmanız önemli bir iştir, çünkü bu sayede miniğiniz  rahat nefes alabilir ve aynı zamanda,  oluşabilecek otit ve sinüzit türünden iltihaplanmalar da önlenmiş olabilir. Aspiratöler Bebeklerde Burun Tıkanıklığını giderir,yumuşak silikon  ucu ile tahrişsiz ve yarasız temizlediği için bebeği rahatsız etmez. Aynı zamanda yeni çıkan burun aspiratörlerden bazılarında süpürge gibi çekme özelliği bulunmaktadır.Ayrıca klimalı ortamlarda mümkün olduğunca ortamdaki yeterli nemin sağlanması gerekir.

 

 


 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.