Bebek Giysilerinde Deterjan Kullanımı

Bebeklerin ilk adimlari kadar ilk yasam sagliklarida cok önem taşımaktadır.

Bebek cildi hassas bir yapıya sahiptir ve dış etkenlere karşı daha zayıf bır koruma kalkanına sahiptir. Cilt bu kadar hassas olunca bebeğin cildine değen her şey daha çok önem kazanır. Bebek kıyafetlerinin temizliğinde kullanılan malzemelerde bunların en önemlilerinden biridir deterjanlar. Deterjanlar  giysilerin içine işlediği içindir ki  bu kimyasallar gereken kriterlere uygun değilse bebeğiniz de ciddi rahatsızlıklar görülebilir.

Bebek Giysilerinde Deterjan Kullanımına Dikkat!

Cildi hassas olan bebeklerin giysileri için özel üretilen deterjanlar veya sabun tozları tercih etmek gerekiyor.Sabun yerine bebek giysileri için özel üretilmiş çamaşır deterjanları tercih edilmeli. Sabunlar kumaş dokusuna zarar verebilmektedir . Bebek deterjanında olması gereken özellikler  şunlardır; Kokusuz, parfümsüz, renksiz, bebeğin cildine ve solunum sistemine zarar vermeyecek hipoalerjenik kimyasallar içermesi. Giysileri yıkamadan önce mutlaka yıkama talimatnamesinin okunmasını gerekmektedir.

Bebek giydilerinin çok iyi durulanması gerekiyor. Mümkünse ilave durulama yaptırın Sıvı formdaki deterjanlar durulama esnasında daha iyidir.  Bebeklerin ciltleri yapısı itibariyle hassasiyet söz konusudur.

Bebek giysilerini ilk aylarda ayrı yıkamak gerekebilir. Minik eldivenlerin çorapların kaybolmaması için çamaşır makinası içinde kullanılan filelerden almanızda fayda var. Genel olarak 60 derece ve üstü sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilir. Yıkanan bebek giysilerini açık ve güneşli havada kuruttunuz. Kuruyan giysileri, ütülemeden bebeğinize giydirmeyin. Ütü sağladığı yüksek sıcaklık sayesinde giysilerde hijyen kontrolüne yardımcı olacaktır.

Bebek giysileri  için ağartıcı, yumuşatıcı ve güçlü leke çıkarıcıları kullanılmamalıdır.

 

 

 

 

 

Önemli Bilgi:

Bebek Giysilerindeki lekeler nasıl çıkarılmalıdır?

Giysi üzerinde kurumuş, katılaşmış lekeler varsa  önce leke  kazınmalı ya da silinmelidir . Lekeler hemen soğuk suda ıslatılmalı eğer leke çıkmıyorsa deterjan ile soğuk suda 30 dk bekletilmeli ve ardından  sıcak su ile normal yıkama yapılmalı. Lekeli çamaşırlar çamaşır makinasında yıkanırken giysinin etiketindeki yıkama talimatına uyulmalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.