Bakıcı

Büyük bir heyecanla doğmasını beklediniz, uykusuz gecelerde onunla birlikteydiniz.  Çalışan anneler için en istemedikleri gün geldi çattı. Doğum izninin bitmesiyle birlikte çocuğa kimin bakacağına dair kafa karışıklıkları başlıyor. Büyükannelerin bakamayacağı durumlarda ister istemez çocuklarını yabancıya emanet eden annelerde büyük bir kaygı başlıyor. Çocuğuma kim en iyi şekilde bakabilir?

Çocuk için iyi bir bakıcı bulmanın yolları nelerdir? 

Çocuk için ona bakacak kişinin yaş aralığı oldukça önemli bir ayrıntıdır. Hayat tecrübesinin olması gerektiğini düşünürsek bakıcı ortalama 25-50 yaş arasında olanı uygundur.

Önceden çocuk bakmış olması kesinlikle önemlidir. Sevecen, neşeli ve pozitif bir karaktere sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Sadece vakit doldurmak için çocuğu oyalamak için değil, onu eğitmek için de ona bakmayı iş edinmelidir.

Bol bol kitap okuyan biri olması da çocukla iletişimi açısından önemlidir. Çocukla oyun oynarken nasıl konuşması gerektiğini bilen, çocuğun sorularına ne şekilde cevap verilmesini bilen biri olmalıdır. Çocuk için anne ve babadan daha fazla zamanı ona bakan kişi ile geçirecek olduğu için çok önemli bir noktadır.

Çocuğu oyalamak adına televizyon başına oturtmanın yanlış olduğunun bilincinde olan ve buna uygun davranan kişiler olmalıdır. Siz yokken de bakıcı olan kişinin prensipleri değil sizin koyduğunuz kurallar doğrultusunda çocuğa bakmalıdır.

Çocuk beslenme ve uyku düzeni konusunda son derece hassas olup, gözünüz arkada kalmayacak şekilde size güven veren bir bakıcı tercih etmelisiniz.

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.