diclofenac con betametasona nastizol comprimidos tramacet pantoprazol 40 mg nombre comercial cervarix precio argentina diclogesic plus b12 precio

Çocuklarda Ateş

Ateş çocuk sağlığı konusunda   ilk dikkat edilmesi gereken ayrıntı çocuğun fazla giydirilmemesi ile birlikte evin fazla sıcak olmaması.Ayrıca çocuğu fazla hareketten uzak tutun.

Ateş için verilen ilaçların etkisini göstermesi 72 saati bulabilir. 48 saat içinde ateş daha da yükseliyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Çocuğun yanaklarının kızarması, soluğunun kesilmesi ve koltuk altının sıcak olması durumunda çocuğun ateşinin olduğunu gösterir.

Çocuklarda ateşi düşürmek için yapılması gerekenleri sıralayalım. Miniğiniz ne kadar ufaksa ateş okadar önem taşır. 5 aylık bir bebeğin ateşi 5 yaşındaki bir çocuktan daha önemlidir. Bebeklerde savunma mekanizması kuvvetli olmadığı için enfeksiyona karşı daha dirençsizdirler.

Yapmanız gereken şey minğinizi hemen soymak. Ateş düşüne kadar çıplak olmalıdır. Ateş düşmeye başladığı zaman giydirebilirsiniz. Ateş için çözümlerden biri de ıslak veya sirkeli bezle bebeğin koltuk altı, alnı ve kasıkları silinmelidir. Bu uygulamada suyun soğuk olmamasına dikkat edin. Doktor kontrolü olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Çocuklarda ateş olması durumunda doktora ne zaman gidilmelidir?

Bebeğin ateşinin düşürülmesi için tüm uygulamalar yapılmasına rağmen hala ateşi düşmüyorsa doktora gidilebilir. 3 aylıktan küçük çocuklarda ateş 8 saati aşmadan doktora götürülmelidir. Bu dönemdeki bebeklerdeki ateş ciddi sorunlara dönüşebilir.

Çocuklarda Ateş Durumları

3 aylıktan daha küçükse

Havale geçirdiyse

Ateşle birlikte ağlama durumu varsa

Ciltte mor noktalar oluştuysa

Makattaki ateş ölçüsü 40c ve üstü ise

Bebekte uyku hali, huzursuzluk varsa

Ağlamakta zorluk çekiyorsa

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.