Sigarayı Bırakmak

Anne ve Baba Adaylarına Sigarayı Bırakmak İçin Öneriler

Sigara içmek yerine yapabileceği­niz başka şeylerin listesini çıkarın , özellikle ellerinizi kullanabileceği­niz şeyler. (aktiviteler, örneğin yapbozlar veya iğne işleri, oyun oynama)
• Kendiniz ve bebeğiniz için liste yapın. Ona ve kendinizie satın  almak istediğiniz şeyleri hayal edip planınızı yapın. Sigara için harcadı­ğınız parayı bu keyif veren şeyler için harcamayı deneyin.
• Sizi sigaraya içmeye iten  tüm etmenleri belirleyin. Onlardan kaçınmaya çalışın.

Sigarayı bırakmak sizin elinizde!

• Yemeklerden sonra sigara içmek yerine, dişlerinizi fırçalayın, oyalancak şeyler bulun. Bula­şıkları yıkayın veya yürüyüş yapın.
• Eğer araba kullanırken mutlaka  sigara içiyorsanız, arabanızın içini ve dışını temizletin  ve oda spreyi kullanın. Radyoda veya kasette ça­lan şarkılara  eşlik edin. Seslendirilmiş bir kitap dinlemeyi deneyin.  Bir süre için oto­büsle yolculuk yapın veya carpool yöntemini (arabası olan kişilerin iş­birliği yaparak trafiğe her gün biri­nin çıkması ve diğerlerini işe veya eve götürmesi) kullanın.
• Bol miktarda su içmeye özen gösterin.

Eğer sigarayı bırakmakta hâlâ zorlanıyorsanız, yeni bir araştır­ma yapın.Sigara bırakma hatlarından yardım elın.  Aynı deneyimi yaşamış olan biriyle konuşmanız da faydalı olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.