Çocukta Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı İçin Öneriler

Öncelikle yemek vakitlerini asla eğlence zamanına dönüştürmeyin. Karnı acıktığı için değil eğlence olduğu zaman yemek yemesi gerektiğini aşılamış olursunuz. Yemekten kaçan çocuğun peşinden tabakla koşturmayın. Bu ona oynarken de yemek yiyebilirsin duygusunu yaşatacaktır. Yemek yemesi gereken zamanda oyun da oynayabilirsin mesajını vermiş olursunuz.

Yemek yemesi sırasında ağzındaki lokmaları çıkartıyorsa onun bu davranışını görmezden gelmeye çalışın. Dikkat çekmeye çalıştığı için onun bu hareketini görmezden gelin. Her yerde onun istahsız olduğundan yemek yemediğinden bahsetmeyin. İlgi görmek için bunu kullanabilir.

Çocuk anne ve babasını taklit ederek iyi bir beslenme alışkanlığı kazanabilir. Bunun için masada yemek yerken mutlaka çocuğunuza iyi örnek olun. Size bir öneri, sofrada su yerine ayran için. Yaşlılığın en önemli problemi olan osteoporoza karşı küçük yaşta önleminizi almış olursunuz. Ayrıca süte eş değer bir gıda vermiş olursunuz.

Çocuklara ödül olarak hiçbir zaman şeker vereceğinizi söylemeyin. Bu davranış onun dünyasında şekerin değerini arttırır.

Şekerli gıdalardan sonra hemen dişlerini fırçalamayı onda alışkanlık haline getirmeye çalışın!

 

 

Ç

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.