Bebek Masajı

Baby massage  collection

Masaj bebeği en iyi rahatlatma yöntemlerinden biridir. Hem gelişimi için oldukça faydalı hem de daha huzurlu olması için vazgeçilmezdir.Peki bebeğinize nasıl masaj yapabilirsiniz?

Baş: Miniğinizin başını üstten aşağı doğru hafif bir hareketle okşayın. Parmaklarınızı bebeğin başının alt kısmına doğru uzatarak, başının arkasını da yavaş hareketlerle okşayın. Bu hareketten sonra bebeğin alnının ortasından yanlara doğru parmak uçlarınızla şakaklar yönünde okşamaya devam edin.

Baş- yüz: Tek parmağınızla bebeğinizin göz çevresinde dairler çizer gibi okşayın. İşaret parmağınızla burnundan , her iki tarafa yanak ve kulaklarına doğru okşayın  ve sonra kulak ve kulak kepçesini okşayın. Ağız çevresinde parmaklarınızı kullanarak geniş daireler çizer gibi okşayın daha sonra çenesine ve boynuna doğru devam edin.

 Boyun: Bebeğin boyun kasları doğrultusunda başın arka kısmından başlayarak yavaş parmak hareketleriyle okşayın. Bu kaslar bebeğin başını dik tutan kaslardır. Ardından bebeğin omuzlarının her iki yanını okşayın.

 

 Sallama Masajı: Bebeğin saç altından başlayarak alnı ve şakak kısmını hafif hareketlerle sallayın. Aynı sallama yöntemini  çene kaslarına, ağız ve göz çevresine, boyun kaslarının yanlarına doğru ve omuzlara kadar yapın.

Kollar: Kollarını tutup yukarıdan aşağı doğru okşayın. Kol kaslarını sallama yönetimi ile hafifçe sallayın.  Bileklerinin üst kısmından tutup yavaş hareketlerle aşağı doğru hafifçe çekin. Kollarını açarak göğüs hizasında çapraz vaziyete getirin.

 Eller: Bebeğin kolunu tutun her parmağını yavaş yavaş ovun. Sonra her iki avuç içini de hafif şekilde ovalayın.

Göğüs: Göğüs kemiğinden başlayarak ve dışa doğru kaburga kemiğini takip ederek çok yavaş okşayın. Sonra kemer kısmından yanlara doğru dairesel olarak hafif şekilde okşayın.

Karın: Ellerinizi kullanarak bebeğin karnında ellerinizi saat yönünde hareket ettirin. Aynı hareketi sallayarak ve dairel çizerek de yapın.

Bacaklar: Kalçalardan aşağı doğru ayaklarda ordan da parmak uçlarına kadar okşayın. Daha sonra hafifçe sallayın. Bacaklarını karnına doğru çok hafif bastırın ve sonra bu şekilde dairese hareketler yapın. 6 aydan sonra kollarından tutarak ayağa kaldırma hareketi yaptırmak bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

Ayaklar: Dairesel hareketlerle bebeğin ayak tabanlarına masaj yapın. Daha sonra ayak parmaklarının her birini tek tek ovun.

Yumuşak Okşama: Baş kısmından omuzlara, ordan da parmak uçlarına kadar sürekli yumuşak bir okşama hareketi ile vücudun ön tarafını yapılan masaj ile bitirin.

Sırt: Bebeği yüzü koyun şekilde yatırın. Omuzlarında başyarak parmak uçlarına kadar okşayın. Kürek kemiğinden yanlara ve sonra aşağı doğru hafif hareketlerle okşayın. Omuz kaslarını yavaş yavaş sallayın. Kaburga kemiklerini takip ederek  masajı sürdürün. Bebeklerin en hoşlandıkları masaj şekli budur.

Sırt- Kalça: Omurganın sağ ve sol kısmından kasları aşağı doğru  yavaşça sallayın. Tüm parmaklarınızla bebeğin kalça kaslarını yavaşça okşayın.

Son Olarak Masajı Tamamlama: Masajı sonlandırmak için bebeğin baş kısmından omuzlarına, kol ve parmak uçlarına, sonra başından boyun, sırt, kalça, bacak ve ayak parmaklarına kadar sürekli okşayın.

Bebek masajı içgüdüsel güven duygusunu beslediği için bebeğin sevildiğini hissetmesini sağlayacaktır. Masaj bebekle aranızda sık bir bağ oluşmasına sebep olur. Ayrıca bebek masajı kalp işlevlerini ve kan dolaşımını harekete geçirir. Solunumun hızlanmasını sağlar. Masaj  gazı önlediği için bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemine yardımcı olur.

 

Bebek Masajı uykuyu kolaylaştırdığı için huzurlu bir uyku sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.